2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionatida 13 xil boshlanish vaqti belgilangan. Al Jazeera Sport vidjeti orqali o‘z jamoangizning o‘yin vaqtini mahalliy vaqt bilan bilib olishingiz mumkin.
Lionel Messi jahon chempionatlari tarixidagi eng yaxshi to‘purarga aylanganidan bir kun o‘tib, diqqat uning asosiy raqibi Kristiano Ronaldoga qaratilmoqda. Futbol olami keksayib borayotgan superyulduz hujumchining O‘zbekistonga qarshi o‘yinda kuchli qaytish namoyish etishini kutmoqda.
Portugaliya turnirning ilk o‘yinida Kongo DR bilan 1:1 hisobida durang o‘ynab, zarbaga uchradi. Endi ular pley-offga chiqish umidlarini saqlab qolish uchun g‘alabaga muhtoj. Ronaldo esa birinchi o‘yinda deyarli ko‘rinmadi va Shimoliy Amerikadagi boshqa hujumchilarga yetib olish imkoniyatiga ega.
Turnir debyutanti O‘zbekiston esa Kolumbiyaga 3:1 hisobida mag‘lub bo‘lib, guruhdan chiqib ketmaslik uchun hech bo‘lmaganda durang kerak.
Portugaliya murabbiyi Roberto Martines jamoasi Kongo DRga qarshi o‘yinda so‘nggi uchdan bir qismida zaiflik ko‘rsatganini tanqid qildi. U o‘yinchilari dastlab yaxshi boshlagan, ammo 20 daqiqadan so‘ng intizom va tuzilmani yo‘qotganini aytdi. “Biz kuchli va diqqatliyiz. Guruhimiz har qachongidan ham birlashgan. Bu jarayon. Tanglik bizning jamoamizga xos emas”, dedi Martines.
Martines Ronaldoning asosiy tarkibda maydonga tushishi haqida gapirishdan bosh tortdi, chunki 41 yoshli hujumchini zaxiraga o‘tkazish takliflari bor. Biroq u Ronaldoni jamoa uchun “namuna” deb atadi.
O‘zbekiston murabbiyi Fabio Kannavaro jamoasini kuchliroq kurashishga chaqirdi. “Aytganimdek, biz yo‘qotadigan hech narsamiz yo‘q. Portugaliya o‘yinni nazorat qilishni yaxshi ko‘radi. Ular tez boshlashni xohlaydi. Biz bunga tayyormiz. Strategiyamiz bor. Kuchli jamoaga qarshi o‘ynashimizni bilaman. O‘yinda qolish uchun bor kuchimizni beramiz”, dedi Kannavaro.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Portugaliyaning g‘alaba qozonish ehtimoli 80,3 foiz, O‘zbekistonning g‘alaba qozonish ehtimoli esa atigi 6,8 foiz. Durang ehtimoli 12,9 foiz.
K guruhida Kolumbiya 3 ochko bilan birinchi, Kongo DR ikkinchi (1 ochko), Portugaliya uchinchi (1 ochko), O‘zbekiston esa 0 ochko bilan oxirgi o‘rinda.
Har bir guruhdan eng yaxshi ikki jamoa va eng yaxshi sakkiz uchinchi o‘rin egasi 32 ta jamoadan iborat pley-off bosqichiga chiqadi. Bu turnirning 32 tadan 48 ta jamoaga kengaytirilishi bilan birinchi marta joriy etilmoqda.
Portugaliya va O‘zbekiston o‘rtasidagi o‘yin birinchi uchrashuv bo‘ladi. Portugaliyada Tomas Araujodan tashqari barcha o‘yinchilar, jumladan, birinchi o‘yinda qatnashmagan Ruben Dias ham maydonga tushishi mumkin. O‘zbekistonda jarohat olgan futbolchilar yo‘q.

Чемпионат мира 2026 года будет иметь 13 различных времен начала матчей. С помощью виджета Al Jazeera Sport вы можете узнать точное время игры вашей команды по местному времени.
На следующий день после того, как Лионель Месси стал лучшим бомбардиром в истории чемпионатов мира, внимание переключается на его главного соперника Криштиану Роналду. Футбольный мир ожидает мощного возвращения стареющей суперзвезды в матче против Узбекистана.
Португалия после неожиданной ничьей 1:1 с ДР Конго в стартовом матче нуждается в победе, чтобы сохранить шансы на выход в плей-офф. Роналду, который был практически незаметен в первом матче, получит шанс на реабилитацию.
Дебютанты турнира Узбекистан, проигравшие Колумбии 3:1, нуждаются как минимум в ничьей, чтобы избежать вылета.
Тренер Португалии Роберто Мартинес раскритиковал игру своей команды в атаке. Он заявил, что игроки хорошо начали, но потеряли дисциплину после 20 минут. «Мы сильны и сосредоточены. Наша группа еще более едина, чем прежде. Это процесс. Напряжение не свойственно нашей команде», – сказал Мартинес.
Мартинес отказался комментировать, выйдет ли Роналду в стартовом составе, несмотря на призывы посадить 41-летнего форварда на скамейку. Однако он назвал его «образцом для подражания».
Тренер Узбекистана Фабио Каннаваро призвал команду к более сильной борьбе. «Как я всегда говорил, нам нечего терять. Португалия любит контролировать игру. Они начнут очень хорошо, хотят играть быстро. Мы будем готовы. У нас есть стратегия. Я знаю, что мы встретимся с очень сильной командой. Мы постараемся сделать все возможное и остаться в игре до конца», – заявил Каннаваро.
По данным статистики, вероятность победы Португалии составляет 80,3%, Узбекистана – всего 6,8%. Вероятность ничьей – 12,9%.
В группе K Колумбия лидирует с 3 очками, ДР Конго на втором месте (1 очко), Португалия третья (1 очко), Узбекистан на последнем месте (0 очков).
Две лучшие команды из каждой группы и восемь лучших третьих мест выходят в плей-офф из 32 команд, что введено впервые после расширения турнира с 32 до 48 команд.
Матч Португалии и Узбекистана станет первой встречей этих команд. У Португалии все игроки, кроме Томаша Араужо, доступны, включая Рубена Диаша, пропустившего первый матч. У Узбекистана травмированных нет.