Isroil harbiylari G‘azo sektoridagi bir necha hududlarga evakuatsiya buyrug‘i berganidan so‘ng, ularni kuchli bombardimon qildi. Falastinlik manbalarga ko‘ra, hujumlar natijasida kamida ikki kishi halok bo‘ldi.
Al-Jazira muxbiri Ibrohim al-Xalilining xabar berishicha, Isroil harbiylari to‘rt xil hududda yashovchilarni evakuatsiya qilish haqida ogohlantirgan, so‘ngra aynan o‘sha joylarni nishonga olgan. “Eng dahshatlisi, odamlar qochishga majbur bo‘lgan hududlarga hujum qilinmoqda”, dedi u.
Hujumlar natijasida G‘azo shahridagi Bureyj va Jabaliya qochqinlar lagerlari, shuningdek, Zaytun va Tal al-Hava mahallalaridagi uylar vayron bo‘ldi. Zaytun mahallasidagi binoga berilgan zarba oqibatida bir necha kishi yaralandi.
Bu hujumlar AQSh vositachiligida o‘tgan yili kuchga kirgan “sulh”ga qaramay sodir bo‘lmoqda. Shu bilan birga, AQShning G‘azo rejasi, jumladan xalqaro xavfsizlik kuchlari joylashtirish va hududni qayta qurish to‘xtab qolgan.
Misr tashqi ishlar vaziri Badr Abdulatty ASEAN tashqi ishlar vazirlari sammitida AQSh davlat kotibi Mark Rubio bilan uchrashib, G‘azoda Xalqaro barqarorlik kuchlarini (ISF) joylashtirishni tezlashtirishga chaqirdi. Isroil matbuotida esa 30 marokashlik ofitser G‘azoga tashrif buyurgani haqida xabarlar tarqaldi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, G‘azo aholisining 67 foizi (1,4 million kishi) hali ham o‘tkir oziq-ovqat taqchilligidan aziyat chekmoqda. Jahon oziq-ovqat dasturi direktori Ross Smit “G‘azoda ishlar yaxshi emas” deb ta’kidladi.

Израильские военные выпустили приказы об эвакуации для нескольких районов сектора Газа, после чего нанесли по ним массированные удары. По данным палестинских источников, в результате атак погибли по меньшей мере два человека.
Корреспондент Al Jazeera Ибрагим аль-Халили сообщил, что израильские военные предупредили жителей четырех разных районов о необходимости покинуть свои дома, а затем атаковали именно эти зоны. «Особенно тревожно то, что эти предупреждения сопровождаются ударами по тем самым местам, куда людям приказано бежать», — отметил он.
В результате ударов были разрушены дома в лагерях беженцев Бурейдж и Джабалия, а также в кварталах Зейтун и Таль-аль-Хава в городе Газа. Отдельный удар по зданию в Зейтуне привел к ранениям нескольких человек.
Эти атаки происходят несмотря на «перемирие», заключенное при посредничестве США в прошлом году. Тем временем американский план по Газе, включающий развертывание международных сил безопасности и восстановление территории, застопорился.
Министр иностранных дел Египта Бадр Абдельатты на встрече с госсекретарем США Марко Рубио призвал ускорить развертывание Международных стабилизационных сил (ISF) в Газе. Израильские СМИ сообщили, что 30 марокканских офицеров посетили Газу для подготовки к размещению сил.
По данным ООН, 67% населения Газы (1,4 миллиона человек) по-прежнему испытывают острый дефицит продовольствия. Директор Всемирной продовольственной программы Росс Смит заявил, что «ситуация в Газе остается критической».
Министерство иностранных дел Великобритании потребовало от Израиля снять ограничения на поставки гуманитарной помощи в Газу, отметив, что «предотвращение голода не может быть критерием успеха».