Kanada politsiyasi yakshanba kuni Surrey shahridagi sikh faoli Moninder Singxga uning hayoti xavf ostida ekanligini xabar qildi. Singx ilgari uch marta shunday ogohlantirish olgan, lekin bu safar politsiya uning oilasi uchun ham xavf borligini aytdi.
Singx 2023-yil iyun oyida o'ldirilgan sikh faoli Hardeep Singx Nijjarning hamkori edi. Ushbu o'ldirish Kanada va Hindiston o'rtasida katta diplomatik mojaroga sabab bo'ldi.
Biroq, chorshanba kuni Kanada rasmiysi matbuotga 'Hindiston endi xavf emas' deb aytdi. Bu Kanada bosh vaziri Mark Karnining Hindistonga tashrifi arafasida sodir bo'ldi.
Tahlilchilarning fikricha, bu o'zgarish Karni ma'muriyatining Hindistonga nisbatan yondashuvidagi sezilarli o'zgarishni ko'rsatadi. Karni AQSh bilan savdo urushidan himoyalanish uchun chet el aloqalarini diversifikatsiya qilmoqda.
Nijjar Hindistondagi sikh jamoasi uchun mustaqil Khalistan davlatini targ'ib qilgan. Hindiston bu harakatni separatizm deb hisoblaydi.
Kanada sobiq bosh vaziri Justin Trudo davrida ikki davlat o'rtasidagi munosabatlar keskinlashgan edi. Karni 2025-yilda hokimiyatga kelgach, Hindiston bilan munosabatlarni tiklashga harakat qilmoqda.

В воскресенье канадская полиция предупредила сикхского активиста Мониндэра Сингха в Суррее о угрозе его жизни и жизни его семьи. Сингх ранее уже получал три подобных предупреждения.
Сингх был связан с Хардипом Сингхом Ниджаром, сикхским активистом и гражданином Канады, убитым в июне 2023 года. Это убийство вызвало серьёзный дипломатический скандал между Канадой и Индией.
Однако в среду высокопоставленный канадский чиновник заявил журналистам, что «Индия больше не представляет угрозы» для безопасности. Это заявление прозвучало за два дня до визита премьер-министра Марка Карни в Нью-Дели.
Аналитики отмечают, что это знаменует значительный сдвиг в тоне и подходе Канады к Индии при Карни, который стремится диверсифицировать внешние связи для смягчения последствий торговой войны с США.
Визит Карни в Нью-Дели на этой неделе может ознаменовать начало перезагрузки двусторонних отношений, которые достигли минимума при бывшем премьер-министре Джастине Трюдо.
Ниджар выступал за создание независимого сикхского государства Халистан в Индии. Нью-Дели считает это сепаратизмом и называет участников движения «террористами».
При Трюдо отношения между Канадой и Индией ухудшились до взаимных обвинений и высылки дипломатов. Карни, пришедший к власти в 2025 году, активно работает над восстановлением отношений.