Bangladesh rasmiylari Hindistonni ag'darilgan yetakchi Shayx Hasinaning siyosiy faoliyatiga yo'l qo'ymaslik haqida ogohlantirdi. Dakka bu ikki davlat o'rtasidagi iliq munosabatlarga putur yetkazishi mumkinligini ta'kidlamoqda.
Assam shtatida suv toshqini davom etmoqda: so'nggi ma'lumotlarga ko'ra, qurbonlar soni 87 nafarga yetdi. Mahalliy hokimiyat aholini evakuatsiya qilish va yordam ishlarini olib bormoqda.
Bangladesh tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Shama Obaed Islomning so'zlariga ko'ra, Hindiston qochqinlarga siyosiy faoliyat bilan shug'ullanishga ruxsat bermasligi kerak. U Hindiston-Bangladesh munosabatlari bu kabi harakatlardan zarar ko'rmasligini ta'kidladi.
Shayx Hasina 5-avgust kuni Nyu-Dehlida bo'lib o'tadigan virtual nutq so'zlashi kutilmoqda. Bu uning Hindistondagi birinchi chiqishi emas, biroq Dakka bunga qat'iy e'tiroz bildirmoqda.
Assamda suv toshqini tufayli 2,281 qishloq zarar ko'rgan, 73,000 dan ortiq odam evakuatsiya qilingan. Mahalliy ob-havo xizmati qo'shni shtatlarda kuchli yomg'ir davom etishini bashorat qilmoqda.
Hindiston tashqi ishlar vazirligi Bangladeshning bu bayonotiga hozircha javob bermagan. Shu bilan birga, Hasina dekabr oyigacha Bangladeshga qaytishni rejalashtirayotganini aytgan.

Власти Бангладеш предупредили Индию, что проведение политической активности беглого экс-премьера Шейх Хасины может нанести ущерб улучшающимся отношениям между странами. В Дакке подчеркивают, что не хотят, чтобы это событие негативно сказалось на двусторонних связях.
В северо-восточном штате Ассам число жертв наводнений достигло 87 человек. Власти продолжают спасательные операции и оказывают помощь пострадавшим, однако ситуация остается сложной.
Заместитель министра иностранных дел Бангладеш Шама Обаед Ислам заявила, что Индия должна четко обозначить свою позицию относительно предстоящей речи Хасины. Она отметила, что Дакка не хочет, чтобы это мероприятие навредило отношениям между соседями.
Шейх Хасина, находящаяся в изгнании в Индии, планирует выступить с виртуальной речью 5 августа на мероприятии, организованном Клубом иностранных корреспондентов Южной Азии. Это не первое ее публичное выступление из Индии, но Дакка ранее выражала недовольство этим.
В Ассаме из-за наводнений пострадали 2 281 деревня, более 73 000 человек находятся в лагерях для перемещенных лиц. Метеорологи предупреждают о новых ливнях в соседних штатах.
Индийский МИД пока не дал официального ответа на заявления Бангладеш. Между тем, Хасина заявила о намерении вернуться на родину до декабря 2026 года, несмотря на уголовные дела и смертный приговор.