Birlashgan Arab Amirliklari va yana yetti davlat yakshanba kuni Isroilning AQSh prezidenti Donald Trampning G'azo urushini tugatish rejasini rad etishini qoraladi. Ushbu bayonot AQSh elchisi Jared Kushner va G'azo bo'yicha tinchlik elchisi Nikolay Mladenov Misrda mintaqaviy vositachilar bilan o'tkazgan muzokaralar fonida berildi.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o'tgan hafta G'azo bo'yicha 15 bandlik rejani rad etib, Hamas "chinakam" qurolsizlantirilmaguncha hech qanday harbiy chekinish bo'lmasligini aytgan edi. Trampning Tinchlik Kengashi o'tgan oy G'azoda Hamas va boshqa qurolli guruhlarni to'liq qurolsizlantirish bo'yicha kelishuvga erishilganini e'lon qilgan edi.
BAA, Qatar, Iordaniya, Indoneziya, Pokiston, Turkiya, Saudiya Arabistoni va Misr tashqi ishlar vazirlari qo'shma bayonot chiqarib, "Yo'l Xaritasini rad etish Kompleks Rejani amalga oshirishni davom ettirishdan aniq voz kechishdir va AQSh prezidenti Trampning G'azoda urushni tugatish va barqaror tinchlik uchun sharoit yaratish bo'yicha keng ko'lamli sa'y-harakatlarini to'g'ridan-to'g'ri xavf ostiga qo'yadi", dedilar.
Vazirlar, shuningdek, "bunday rad etish Isroil endi G'azo va qolgan bosib olingan Falastin hududida tinchlik o'rnatish sa'y-harakatlariga to'sqinlik qilish uchun javobgarlikni o'z zimmasiga olganini tasdiqlaydi", deb qo'shimcha qildilar. Hamas 30-iyulda "qurolsizlantirish" atamasidan qochib, qurollarini Tinchlik Kengashi nazorati ostida G'azoni boshqaradigan yangi Falastin boshqaruv organiga topshirishini aytdi.
Bir qancha davlatlar va Yevropa Ittifoqi tomonidan terroristik tashkilot deb topilgan guruh rahbari Xalil al-Xayya yakshanba kuni Qohirada G'azo bo'yicha muzokaralarda ishtirok etdi. AQSh elchilari Kushner va Mladenov ham Misrda bo'lib, kelishuvni amalga oshirishni muhokama qilish uchun Misr, Qatar va Turkiya vositachilari bilan uchrashdi.
Netanyaxu o'tgan yakshanba kuni e'tirozlariga qaramay, Isroil Vashington bilan muzokaralarni davom ettirayotganini aytdi. "Ularning g'oyalari bor; ba'zilari biz uchun maqbul, ba'zilari esa yo'q va biz bu masalalarda o'z pozitsiyamizni himoya qilishni bilamiz", dedi Isroil bosh vaziri. Shunga qaramay, tashqi ishlar vazirlari Tinchlik Kengashi va AQShni "Kompleks Rejaning yaxlitligini himoya qilish va har qanday tomonning uni amalga oshirishiga to'sqinlik qilishning oldini olish uchun o'z vakolatlari doirasida zudlik bilan aniq choralar ko'rishga" chaqirdi.

Объединенные Арабские Эмираты и еще семь стран в воскресенье осудили отказ Израиля от плана президента США Дональда Трампа по прекращению войны в секторе Газа. Это заявление прозвучало на фоне переговоров американского посланника Джареда Кушнера и спецпредставителя по Газе Никколея Младенова с региональными посредниками в Египте.
На прошлой неделе премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отверг 15-пунктовый план по Газе, заявив, что никакого вывода войск не будет, пока ХАМАС не будет "по-настоящему" разоружен. Совет мира Трампа в прошлом месяце объявил о достижении соглашения о полном разоружении ХАМАС и других вооруженных групп в Газе.
Главы МИД ОАЭ, Катара, Иордании, Индонезии, Пакистана, Турции, Саудовской Аравии и Египта выступили с совместным заявлением, в котором говорится, что "отказ от Дорожной карты представляет собой явный отказ от продолжения реализации Комплексного плана и напрямую угрожает сорвать обширные усилия президента США Трампа по прекращению войны в Газе и установлению условий для прочного мира".
Министры добавили: "Такой отказ подтверждает, что Израиль теперь несет ответственность за препятствование усилиям по установлению мира в Газе и на остальной части оккупированной палестинской территории". ХАМАС 30 июля избегал термина "разоружение", но заявил, что передаст оружие новому палестинскому органу управления, который будет управлять Газой под надзором Совета мира.
Лидер группировки, признанной террористической организацией рядом стран и ЕС, Халиль аль-Хайя в воскресенье находился в Каире для переговоров по Газе. Американские посланники Кушнер и Младенов также были в Египте и встретились с посредниками из Египта, Катара и Турции для обсуждения реализации соглашения.
Нетаньяху в прошлое воскресенье заявил, что Израиль продолжает переговоры с Вашингтоном, несмотря на возражения. "У них есть идеи; некоторые из них приемлемы для нас, а некоторые нет, и мы умеем отстаивать свою позицию", — сказал израильский премьер. Несмотря на это, министры иностранных дел призвали Совет мира и США "принять немедленные и конкретные меры в рамках своего мандата для защиты целостности Комплексного плана и предотвращения попыток любой стороны воспрепятствовать его реализации".