Zimbabwe politsiyasi Kariba ko‘lida ag‘darilgan paromdan yana to‘rtta jasad topilganini ma’lum qildi. Bu bilan halok bo‘lganlar soni kamida 84 nafarga yetdi. Qidiruv ishlari hali ham davom etmoqda.
Milliy politsiya xizmati yakshanba kuni X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida to‘rtta jasad topilganini va qidiruv harakatlari davom etayotganini tasdiqladi. Bu voqea Zimbabve tarixidagi eng dahshatli parom halokati sifatida baholanmoqda.
Haddan tashqari yuklangan yo‘lovchi paromi seshanba kuni ag‘darilgan edi. Kemada 153 kishi bo‘lgani taxmin qilinmoqda. Rasmiylar paromning sig‘imi 90 kishiga mo‘ljallanganini, biroq bortda qancha odam bo‘lganini hali tasdiqlashmagan.
Qayiq Zambiya chegarasi yaqinida kuchli shamol tufayli ag‘darilgan. U mamlakat shimolidagi Kariba shahridan shimoli-g‘arbdagi qishloq va baliqchi jamoalariga qarab ketayotgan edi.
Shimoliy Zimbabveda infratuzilma yetishmasligi, jamoat transporti cheklanganligi va yo‘llarning yomon ahvoli tufayli suv orqali sayohat qilish keng tarqalgan. Mahalliy ommaviy axborot vositalari tomonidan shanba kuni e’lon qilingan videolarda yuzlab odamlar yaqinlarini tanib olish uchun mahalliy kasalxona oldida kutib turgani aks etgan.
Halokatda kamida 18 nafar bola hayotdan ko‘z yumdi. Prezident Emmerson Mnangagva seshanba kuni voqeaga munosabat bildirib, uni “fojiali” deb atadi va bu holat zudlik bilan hal qilinishi kerak bo‘lgan jiddiy kamchiliklarni ochib berganini ta’kidladi.

Полиция Зимбабве обнаружила еще четыре тела после крушения парома на озере Кариба, в результате чего число погибших достигло как минимум 84 человек. Поисковые работы продолжаются.
Национальная полицейская служба Зимбабве подтвердила в воскресенье в своем аккаунте в X, что были найдены четыре тела, и поиски все еще ведутся. Эта авария считается самой смертоносной в истории Зимбабве.
Перегруженный пассажирский паром перевернулся во вторник, на борту находилось, по оценкам, 153 человека. Власти заявили, что вместимость парома составляла 90 человек, но не подтвердили, сколько людей было на борту.
Лодка перевернулась во время сильного ветра у границы с Замбией. Она следовала из города Кариба на севере страны в сельские и рыбацкие общины на северо-западе.
Путешествие по воде распространено в северной Зимбабве из-за отсутствия инфраструктуры, включая ограниченный общественный транспорт и плохие дороги. Видео, опубликованное местными СМИ в субботу, показывает сотни людей, ожидающих у местной больницы, чтобы опознать погибших родственников.
В результате аварии погибли по меньшей мере 18 детей. Президент Эммерсон Мнангагва во вторник назвал это событие «трагическим» и заявил, что оно выявило серьезные недостатки, которые необходимо немедленно устранить.