Argentina yarim himoyachisi Leandro Paredes, Ispaniyaga qarshi jahon chempionati finalidagi mag‘lubiyatdan so‘ng yuz bergan mushtlashuvdagi ishtiroki uchun 10 o‘yinga diskvalifikatsiya qilinganidan keyin xalqaro futbolda davom etish qiyin bo‘lishini aytdi.
32 yoshli futbolchi, shuningdek, Lionel Messining Argentina terma jamoasidagi faoliyatini yakunlagani ham uning milliy jamoadagi kelajagi haqida o‘ylashiga yana bir sabab bo‘lganini ta’kidladi.
Paredes avgust oyida diskvalifikatsiya qilingan edi. Bu voqea final hushtagidan so‘ng, chempionlar o‘rinbosarlari maydonga yugurib kirib bayram qilayotganda, u Ispaniya yarim himoyachisi Gavini yerga yiqitganida boshlangan janjal tufayli yuz berdi.
Paredes uchta hujum ayblovi bilan, jamoadoshi Nahuel Molina esa ikkita ayblov bilan yuzlashgan. Ikkala futbolchiga ham 90 000 dollar jarima solingan.
"Milliy terma jamoada qolish men uchun qiyin bo‘ladi", dedi Paredes seshanba kuni Argentina ommaviy axborot vositalariga. "Diskvalifikatsiya tufayli ham, Leoning qarori tufayli ham ... Hamma narsa avvalgidek davom etishi qiyin bo‘ladi."
"Men bu haqda hali murabbiy (Lionel Skaloni) bilan muhokama qilmaganman, lekin gaplashamiz va qanday qaror qabul qilishimni ko‘ramiz."
Paredes Messining terma jamoadagi yo‘qligi sezilarli bo‘lishini aytdi. "Leoning merosi abadiy qoladi, chunki u erishgan yutuqlari, hech qachon taslim bo‘lmagani va orzularga erishish qiyinligini, ammo oxir-oqibat amalga oshishini ko‘rsatgani uchun ...", deya qo‘shimcha qildi Paredes.
"Jahon chempionatining so‘nggi kunlarida final uning so‘nggi o‘yini bo‘lishi haqida gaplashgandik, lekin shunga qaramay, u biz uchun nimani anglatishini hisobga olsak, bunga tayyor emasdik."
Argentina sentyabr oyida ikkita o‘rtoqlik o‘yini o‘tkazadi. Raqiblar hali mamlakat futbol assotsiatsiyasi tomonidan tasdiqlanmagan. Janubiy amerikaliklar 2028 yilgi Amerika Kubogida chempionlik unvonini himoya qiladilar.

Полузащитник сборной Аргентины Леандро Паредес заявил, что ему будет трудно продолжить выступления за национальную команду после того, как он был дисквалифицирован на 10 матчей за участие в потасовке после поражения в финале чемпионата мира от Испании.
32-летний футболист также сказал, что решение Лионеля Месси завершить выступления за Аргентину является еще одной причиной, по которой ему придется взвесить свое будущее в сборной.
Паредес получил дисквалификацию в августе, через несколько недель после инцидента, произошедшего после финального свистка, когда он толкнул полузащитника сборной Испании Гави на землю, в то время как запасные чемпионов выбежали на поле, чтобы отпраздновать победу.
Паредесу было предъявлено три обвинения в нападении, а его одноклубнику Науэлю Молине — два. Оба игрока также были оштрафованы на 90 000 долларов.
"Мне будет трудно остаться в сборной", — сказал Паредес аргентинским СМИ во вторник. "Из-за дисквалификации, из-за решения Лео... Будет трудно, чтобы все продолжалось как раньше."
"Я еще не обсуждал это с тренером (Лионелем Скалони), но мы поговорим и посмотрим, какое решение я приму".
Паредес сказал, что отсутствие Месси в сборной будет остро ощущаться. "Наследие Лео будет жить вечно благодаря тому, чего он достиг, за то, что он никогда не сдавался и показал, что мечты трудно достижимы, но в конце концов сбываются...", — добавил Паредес.
"В последние дни чемпионата мира мы говорили о том, что финал, вероятно, станет его последним матчем, но даже несмотря на это, мы не были готовы к этому из-за того, что он значит для нас".
Сборная Аргентины вернется к играм в сентябре, когда проведет два товарищеских матча. Их соперники еще не подтверждены футбольной ассоциацией страны. Южноамериканцы будут защищать свой титул чемпионов Кубка Америки на турнире 2028 года.