Nyu-Yorkda davom etayotgan US Open turnirida himoyachi chempionlar Karlos Alkaras va Arina Sabalenka to‘rtinchi bosqichga yo‘l olishdi. Ammo kechki sessiyada tennis afsonalari Serena va Venera Uilyams juftlik bahslarida mag‘lub bo‘lib, musobaqani tark etishdi.
Alkaras, to‘rt oylik jarohat tanaffusidan so‘ng, xitoylik Vu Yibinni 6-3, 6-4, 6-1 hisobida mag‘lub etdi. Sabalenka esa rossiyalik Kamilla Rahimovani 6-3, 6-4 bilan ortda qoldirdi. Alkaras navbatdagi bosqichda amerikalik Tommi Pol bilan to‘qnash keladi, u 15-raqamli Aleksandr Bublikni besh setda yengdi.
Alkaras o‘yindan so‘ng Vu haqida: “Uning o‘yini ajoyib, har bir zarbasida ritm bor. Uning to‘plari kortda juda sirpanadi, ba’zan nazorat qilish qiyin. Lekin men o‘z o‘yinimni ko‘rsatdim, agressiv o‘ynadim va muhim daqiqalarda aqlli harakat qildim”, dedi.
Jahon reytingida birinchi o‘rinda turuvchi Sabalenka o‘yini davomida tribunalardan kelayotgan marixuana hidi haqida shikoyat qildi. “Bu hid bilan raqobatlashish juda qiyin”, dedi u. Sabalenka chempionlikni himoya qilishi kerak, aks holda reytingda birinchi o‘rinni boy berishi mumkin. U keyingi bosqichda amerikalik Teylor Taunsend bilan o‘ynaydi.
Kechki sessiyada Uilyams opa-singillari 2022 yildan beri ilk bor Gran-slam juftlik bahslarida maydonga tushdi. Ular 14 karra Gran-slam juftlik chempioni va uch karra Olimpiya oltin medali sohibasi. Ammo ular tayvanlik Chan Xao-ching va avstraliyalik Maya Joyntga 6-3, 6-7, 7-6 (10/7) hisobida uch soatlik marafonda imkoniyatni boy berishdi.
Uilyamslar uchinchi setda 5:0 hisobida oldinga chiqib, g‘alabaga yaqin edi, biroq raqiblar hisobni tenglashtirib, tay-brekda g‘alaba qozonishdi. Bu Serena Uilyamsning 2022 yildagi nafaqaga chiqishidan keyingi ilk yirik turniri edi.
Boshqa natijalar: amerikalik Jessica Pegula kanadalik Leyla Fernandesni 1-6, 6-4, 6-3 hisobida mag‘lub etib, chorak finalga yo‘l oldi. Ukrainalik Marta Kostyuk rossiyalik Yekaterina Aleksandrovani, amerikalik Emma Navarro esa chexiyalik Karolina Muchovani yengdi.
Erkaklar o‘rtasida amerikalik Frensis Tiafo 22-raqamli Valentin Vacherotni uch setda mag‘lub etib, Daniil Medvedev bilan to‘qnash keladi. Medvedev esa fransiyalik Artur Rinderknechni 6-4, 6-4, 6-4 hisobida yengdi. Gretsiyalik Stefanos Tsitsipas, sobiq uchinchi raqam, 18-raqamli Yirji Leheckani 2-6, 6-1, 7-6, 6-1 hisobida mag‘lub etib, ilk bor US Openning to‘rtinchi bosqichiga chiqdi. U amerikalik Ben Shelton bilan o‘ynaydi.

На Открытом чемпионате США по теннису действующие чемпионы в одиночном разряде Карлос Алькарас и Арина Соболенко уверенно вышли в четвёртый круг. Однако в вечерней сессии легендарные сёстры Серена и Винус Уильямс потерпели обидное поражение в парном разряде, вернувшись на корт после долгого перерыва.
Алькарас, пропустивший четыре месяца из-за травмы, обыграл китайца У Ибина со счётом 6-3, 6-4, 6-1. Соболенко также доминировала, победив россиянку Камиллу Рахимову 6-3, 6-4. В следующем раунде Алькарас встретится с американцем Томми Полом, который в пяти сетах одолел Александра Бублика (15-й номер посева).
Алькарас прокомментировал игру У: «Его стиль невероятен, ритм на каждом ударе — форхенд, бэкхенд. Мячи сильно скользят по корту, и иногда их трудно контролировать. Но я старался играть агрессивно и умно в сложные моменты».
Первая ракетка мира Соболенко не допустила ни одного брейк-пойнта против Рахимовой, сделав 29 виннеров и 10 эйсов. Однако она пожаловалась на запах марихуаны, доносившийся с трибун во время матча. «С этим запахом трудно справляться, когда пытаешься показывать свой лучший теннис», — сказала она. Соболенко, которая должна защитить титул, чтобы сохранить первое место, сыграет с американкой Тейлор Таунсенд.
Вечером все взгляды были прикованы к сёстрам Уильямс, которые впервые с 2022 года выступили вместе в парном разряде на турнире Большого шлема. Дуэт, завоевавший 14 титулов на турнирах Большого шлема и три олимпийских золота, уступил тайваньско-австралийской паре Чань Хао-цин и Майе Джойнт в трёхчасовом марафоне — 6-3, 6-7 (6/8), 7-6 (10/7).
Уильямс выиграли второй сет на тай-брейке и в третьем вели 5-0, но соперницы совершили невероятный камбэк. Это поражение стало разочарованием для Серены, которая вернулась в теннис после четырёхлетней паузы.
В других матчах американка Джессика Пегула (3-й номер) совершила волевую победу над канадкой Лейлой Фернандес — 1-6, 6-4, 6-3. Украинка Марта Костюк выбила россиянку Екатерину Александрову (6-3, 6-2), а Эмма Наварро обыграла чешку Каролину Мухову (7-й номер).
В мужской сетке американец Фрэнсис Тиафо (11-й) уверенно победил Валентина Вашеро (22-й) — 6-4, 6-2, 6-4, и теперь встретится с россиянином Даниилом Медведевым (7-й). Медведев также легко обыграл француза Артура Риндеркнеша (26-й) — 6-4, 6-4, 6-4. Грек Стефанос Циципас, бывшая третья ракетка мира, ныне 53-й, обыграл Иржи Легечку (18-й) — 2-6, 6-1, 7-6 (7/3), 6-1, впервые выйдя в четвёртый круг US Open. Его соперником будет американец Бен Шелтон.