O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-mart kuni bank tizimiga islomiy moliyalashtirishni joriy etish bo‘yicha tayyorlangan taqdimot bilan tanishdi. Davlat rahbari matbuot xizmati xabar berishicha, taqdimotda murobaha, muzoraba, vakala, salam va istisno, mushoraka kabi asosiy islomiy moliya instrumentlarini joriy qilish masalalari chuqur muhokama qilindi. Bu instrumentlar orqali tovarlarni bo‘lib-bo‘lib to‘lash, foyda taqsimoti asosida moliyalashtirish, vakillik shartnomalari va birgalikdagi faoliyat yo‘li bilan mijozlarni moliyalashtirish kabi operatsiyalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Rejalarga ko‘ra, 2026-yilga kelib kamida bitta tijorat bankida islomiy “darcha” faoliyati yo‘lga qo‘yiladi, 2026–2030-yillarda esa to‘liq islomiy bank faoliyatini amalga oshiruvchi ikkita bank tashkil etiladi. Hukumat hisob-kitoblariga asosan, ushbu sohadagi yangiliklar orqali 2026–2030-yillarda qo‘shimcha 1 milliard dollar miqdorida investitsiya va depozitlarni jalb qilish imkoniyati yaratilishi kutilmoqda. Bu esa mamlakat iqtisodiyotiga sezilarli hissa qo‘shishi mumkin.
Tizimli boshqaruvni ta’minlash maqsadida Markaziy bank tarkibida Islom moliya kengashi tashkil etilishi, shuningdek, islom moliya xizmatlarini ko‘rsatuvchi banklar tarkibida alohida kengashlar yaratilishi belgilandi. Ushbu kengashlar standartlarni ishlab chiqish, qoidalarni shakllantirish, bahsli masalalar bo‘yicha tushuntirishlar berish, shartnomalar va ichki hujjatlarni ko‘rib chiqish hamda muvofiqlikni monitoring qilish vazifalarini bajaradi.
Markaziy bank raisi Timur Ishmetovning “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida, ushbu yo‘nalish bo‘yicha tegishli qonun qabul qilingandan so‘ng regulyator qonunosti hujjatlarini ishlab chiqish va islomiy moliyalashtirish infratuzilmasini shakllantirishga kirishilishi aytildi. Ishmetov: “Birinchi navbatda, Markaziy bankka kadrlar salohiyatini kuchaytirish – zarur hollarda, mutaxassislarni tegishli ta’lim muassasalarida o‘qitish va sertifikatlashni tashkil etish topshirildi, shunda islom moliyasi tamoyillari asosida ishlaydigan to‘laqonli banklar paydo bo‘lishi bilan regulyator bank tizimi barqarorligini ta’minlashga tayyor bo‘ladi” dedi.
Ishmetovning qo‘shimcha qilishicha, Markaziy bank hozirda islom moliyasi sohasidagi ikkita xalqaro tashkilotga buxgalteriya hisobi va audit hamda bank nazorati bo‘yicha to‘laqonli a’zo bo‘lgan. Qonun imzolangandan so‘ng, islomiy moliya mahsulotlarini ham ixtisoslashgan banklarda, ham an’anaviy banklardagi “islom darchalari” orqali ishga tushirish rejalashtirilgan. Uning ta’kidlashicha, “Buning uchun barcha qonunchilik cheklovlari allaqachon olib tashlangan”.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 10 dan ortiq bank bu yo‘nalishda ishlashga tayyorgarlikni boshlab yuborgan. Ishmetov: “Qonun kuchga kirgandan so‘ng bank tizimida islomiy moliyalashtirish vositalaridan foydalanish bosqichma-bosqich kengaytirilishi kutilmoqda” deya ta’kidladi. Avvalroq Senat O‘zbekistonda islom bankini joriy etish to‘g‘risidagi qonunni ma’qullagandi, u islomiy bank faoliyatini litsenziyalashni nazarda tutadi, islomiy operatsiyalar ro‘yxatini kiritadi va ularni soliqqa tortish xususiyatlarini aniqlashtiradi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 25 марта ознакомился с презентацией по внедрению исламского финансирования в банковскую систему. Как сообщила пресс-служба главы государства, в презентации были подробно рассмотрены вопросы внедрения исламских финансовых услуг, включая такие инструменты, как мурабаха (финансирование через продажу товаров в рассрочку), мудараба (финансирование на основе распределения прибыли или привлечения средств), вакала (предоставление или привлечение денежных средств через договор представительства), салям и истисна (финансирование клиента через совместную деятельность), мушорака (операции, такие как исламская аренда имущества), а также другие исламские финансовые инструменты, не противоречащие законодательству.
Согласно планам, к 2026 году будет запущена деятельность исламского «окна» как минимум в одном коммерческом банке, а в 2026–2030 годах будут созданы два банка, осуществляющих полную исламскую банковскую деятельность. По оценкам властей, за счёт нововведений в этой сфере в 2026–2030 годах появится возможность привлечь дополнительные инвестиции и депозиты на сумму 1 миллиард долларов, что может внести значительный вклад в экономику страны.
Для обеспечения системного управления в составе Центрального банка будет создан Совет по исламским финансам, а в банках, предоставляющих исламские финансовые услуги, также будут организованы отдельные советы. Эти советы будут разрабатывать стандарты, помогать в формировании правил, давать разъяснения по спорным вопросам, рассматривать договоры и внутренние документы, а также обеспечивать мониторинг соответствия.
В интервью телеканалу «Узбекистан 24» председатель Центрального банка Тимур Ишметов сообщил, что после принятия соответствующего закона по этому направлению регулятор приступит к разработке подзаконных актов и формированию инфраструктуры исламского финансирования. Ишметов заявил: «В первую очередь, Центральному банку поручено усилить кадровый потенциал – при необходимости организовать обучение и сертификацию специалистов в соответствующих образовательных учреждениях, чтобы с появлением полноценных банков, работающих на принципах исламских финансов, регулятор был готов обеспечить стабильность банковской системы».
Ишметов добавил, что Центральный банк в настоящее время является полноправным членом двух международных организаций в сфере исламских финансов по бухгалтерскому учёту и аудиту, а также банковскому надзору. После подписания закона планируется запустить исламские финансовые продукты как в специализированных банках, так и через «исламские окна» в традиционных банках. Он подчеркнул: «Для этого все законодательные ограничения уже сняты».
По имеющимся данным, более 10 банков уже начали подготовку к работе в этом направлении. Ишметов отметил: «После вступления закона в силу ожидается поэтапное расширение использования инструментов исламского финансирования в банковской системе». Ранее Сенат одобрил закон о внедрении исламского банкинга в Узбекистане, который предусматривает лицензирование исламской банковской деятельности, вводит перечень исламских операций и определяет особенности их налогообложения.