️ Andijon viloyati Marhamat tumanida tibbiyot birlashmasining to‘rt nafar texnik xodimi baxtsiz hodisa oqibatida halok bo‘ldi. Bu haqda tuman hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
️ Hodisa 10-iyun kuni soat 11:00 atrofida tuman tibbiyot birlashmasiga qarashli markaziy poliklinika hududida sodir bo‘lgan. Viloyat prokuraturasi ma’lumotiga ko‘ra, birlashma qorovullari L.Q. va Q.M., haydovchi I.N. hamda elektr muhandisi M.M. oqova va chiqindi suvlar to‘planadigan bunkerni tozalash va ta’mirlash maqsadida uning ichiga tushgan.
️ Ular bunker ichida zaharlanib, suyuq axlat ichiga tushib ketgan va voqea joyida vafot etgan. Tezkor qutqaruv harakatlari davomida fuqarolarning murdalari bunker ichidan chiqarilib, o‘lim sabablari va boshqa holatlarni aniqlash maqsadida sud-tibbiy va boshqa zarur ekspertizalar tayinlangan.
️ Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur holat texnika xavfsizlik qoidalariga rioya qilinmaganligi natijasida sodir bo‘lgan. Holat yuzasidan tuman IIB huzuridagi tergov guruhi tomonidan Jinoyat kodeksining 257-moddasi (Mehnatni muhofaza qilish qoidalarini buzish) 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
️ Tergov nazoratga olingan bo‘lib, yakuniga ko‘ra aybdor shaxslarning ayblilik masalasi hal etilishi bilan bir qatorda, qonuniy qaror qabul qilinishi ta’minlanadi, deyiladi Andijon viloyati prokuraturasi bayonotida.

️ В Мархаматском районе Андижанской области четверо технических сотрудников медицинского объединения погибли в результате несчастного случая. Об этом сообщила пресс-служба районного хокимията.
️ Инцидент произошёл 10 июня около 11:00 на территории центральной поликлиники, принадлежащей районному медицинскому объединению. По данным областной прокуратуры, охранники Л.К. и К.М., водитель И.Н. и электромонтёр М.М. спустились в бункер для сбора сточных вод с целью его очистки и ремонта.
️ Внутри бункера они отравились, упали в жидкие отходы и скончались на месте. В ходе оперативно-спасательных работ тела погибших были извлечены из бункера. Для установления причин смерти и других обстоятельств назначены судебно-медицинские и иные необходимые экспертизы.
️ По предварительным данным, происшествие произошло из-за несоблюдения правил техники безопасности. По данному факту следственной группой при РОВД возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 257 Уголовного кодекса (Нарушение правил охраны труда) по пункту «а». Проводятся первоначальные следственные действия.
️ Расследование взято на контроль. По его завершении будет решён вопрос о виновности лиц, а также обеспечено принятие законного решения, говорится в заявлении прокуратуры Андижанской области.