O'zbekistonda yagona soliq hisob raqami tizimini joriy etish imkoniyati ko'rib chiqilmoqda. Bu haqda O'zbekiston Soliq qo'mitasining matbuot xizmati xabar berdi.
Foto: Soliq qo'mitasi
Mexanizmni joriy etish masalasi idora delegatsiyasining Rossiyaga ishchi safari davomida muhokama qilindi, bu yerda o'zbek tomoni vakillari Rossiya Federal soliq xizmati bilan muzokaralar olib bordi.
Qo'mitada tushuntirishicha, yagona soliq hisob raqami barcha soliqlar va majburiy to'lovlarni bitta tizimda birlashtiradi, bu esa hisob-kitoblarni va boshqarishni soddalashtiradi. Taxmin qilinishicha, soliq to'lovchilar yagona rekvizitlar bo'yicha bitta to'lovni amalga oshirishlari, shuningdek, yagona hisobot topshirish muddatlaridan foydalanishlari mumkin bo'ladi.
Tizimni joriy etish soliq to'lash jarayonini soddalashtirishi va byudjet bilan o'zaro hisob-kitoblarni qulayroq qilishi, xato to'lovlar va jarima hisoblanish xavfini kamaytirishi, shuningdek soliq to'lovchida turli soliq turlari bo'yicha bir vaqtning o'zida ortiqcha to'lov va qarz holatlari paydo bo'lishini bartaraf etishi kutilmoqda. Bundan tashqari, hisob raqamga tushadigan mablag'lar avtomatik ravishda soliq majburiyatlari hisobiga o'tkaziladi.
Soliq qo'mitasida ta'kidlashicha, rossiyalik hamkasblar bilan tajriba almashish mamlakat soliq tizimini rivojlantirishda ilg'or amaliyotlarni o'rganish va ularni keyingi qo'llashga qaratilgan.

В Узбекистане рассматривается возможность введения системы единого налогового счета. Об этом сообщила пресс-служба Налогового комитета Узбекистана.
Вопрос внедрения механизма обсуждался в ходе рабочего визита делегации ведомства в Россию, где представители узбекской стороны провели переговоры с Федеральной налоговой службой России.
Как пояснили в комитете, единый налоговый счет объединяет все налоги и обязательные платежи в одной системе, что упрощает расчеты и администрирование. Предполагается, что налогоплательщики смогут осуществлять один платеж по единым реквизитам, а также пользоваться унифицированными сроками сдачи отчетности.
Ожидается, что внедрение системы позволит упростить процесс уплаты налогов и сделать взаиморасчеты с бюджетом более удобными, снизить риск ошибочных платежей и начисления пени, а также исключить ситуации, когда у налогоплательщика одновременно возникают переплата и задолженность по разным видам налогов. Кроме того, средства, поступающие на счет, будут автоматически засчитываться в счет налоговых обязательств.
В Налоговом комитете отметили, что обмен опытом с российскими коллегами направлен на изучение передовых практик и их дальнейшее применение при развитии налоговой системы страны.