Surxondaryo viloyatida 8 mingdan ortiq yoshlar milliy kurash sporti bilan shug‘ullanmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev viloyatda o‘tkazilgan yig‘ilishda kurash sporti infratuzilmasini rivojlantirish, bu sport turini madaniy o‘ziga xoslikning bir qismi sifatida qo‘llab-quvvatlash haqida gapirdi.
Yil davomida Denov shahridagi "Zamondosh" lageri asosida zamonaviy o‘quv-mashg‘ulot markazi quriladi. Bu markaz kurashchilarga to‘liq mashg‘ulotlar, yig‘inlar, musobaqalar va xalqaro turnirlarga tayyorgarlik ko‘rish imkoniyatini beradi.
Prezident, shuningdek, Boysun shahridagi yosh kurashchilar uchun sharoitlarga alohida e‘tibor qaratdi. U yerda mavjud maktab-internatda kurash bilan shug‘ullaniladi va yangi o‘quv yilidan boshlab yosh sportchilar mashg‘ulotlarni o‘qish bilan uyg‘unlashtira oladilar.
Ilgari ma‘lum qilinganidek, viloyatlarda qurilayotgan maktablarda milliy kurash bilan birga yunon-rum, erkin va ayollar kurashi bo‘yicha professional tayyorgarlik ham boshlanadi.

В Сурхандарьинской области более восьми тысяч молодых людей занимаются национальной борьбой кураш. Президент Шавкат Мирзиёев на совещании в регионе заявил о развитии инфраструктуры этого вида спорта, который стал частью культурной идентичности.
В этом году в Денау на базе лагеря "Замондош" будет построен современный учебно-тренировочный центр. Он обеспечит полноценные тренировки, сборы, соревнования и подготовку курашистов к международным турнирам.
Особое внимание президент уделил условиям для юных борцов в Байсуне. В местной школе-интернате, где уже занимаются курашем, с нового учебного года юные спортсмены смогут совмещать тренировки с учебой.
Ранее сообщалось, что в школах, строящихся в регионах, наряду с национальным курашем начнется профессиональная подготовка по греко-римской, вольной и женской борьбе.