Oliy sudning matbuot xizmati rahbari Aziz Obidovning bayonotiga ko'ra, sobiq OVД xodimi Tal'at Shodmonov qayta nazorat shikoyati berish huquqiga ega. Sudning yuborgan javob xatlari uning bu huquqini cheklamaydi.
Tal'at Shodmonov 2017-yilda Jomboy tumani OVДning profilaktika inspektori sifatida ishlagan vaqtida 205-moddaning 1-qismi (Vakolat yoki mansab vakolatlarini suiiste'mol qilish) va 209-moddaning 1-qismi (Xizmat vazifasini soxtalashtirish) bo'yicha ayblangan. Unga 2 yil 6 oy mehnat tuzatish ishlari jazo sifatida belgilangan, ammo 2016-yilgi amnistiya asosida asosiy jazolardan ozod qilingan.
2025-yil 5-avgustda Oliy sudning jinoyat ishlari bo'yicha sud kollegiyasi sudyasi uning advokatining shikoyatini ko'rib chiqish uchun etarli asos yo'qligi sababli rad etgan. Biroq, Oliy sudning 2025-yil 25-dekabr, 2026-yil 26-yanvar va 19-fevraldagi xatlari uning qayta nazorat shikoyati berish huquqini cheklamaydi.
Shodmonov ilgari Kun.uz ga bergan intervyusida, prokurorning o'rinbosari bilan bog'liq shaxslarni "bezovta qilgani" uchun bosimga uchraganini aytgan. Uning so'zlariga ko'ra, unga qarshi qonun doirasida harakat qilganiga qaramay, jinoyat ishi qo'zg'atilgan va sudga yetkazilgan.

По заявлению руководителя пресс-службы Верховного суда Азиза Обидова, бывший сотрудник ОВД Талъат Шодмонов имеет право подать повторную надзорную жалобу. Ответные письма, направленные судом, не ограничивают это право.
Талъат Шодмонов был осужден в 2017 году по ч. 1 ст. 205 (Злоупотребление властью) и ч. 1 ст. 209 (Должностной подлог) УК, работая инспектором профилактики ОВД Джамбайского района. Ему назначили 2 года 6 месяцев исправительных работ, но освободили от основного наказания по амнистии 2016 года.
5 августа 2025 года судья коллегии по уголовным делам Верховного суда отклонил жалобу его адвоката из-за отсутствия достаточных оснований. Однако письма Верховного суда от 25 декабря 2025 года, 26 января и 19 февраля 2026 года не ограничивают право на повторное надзорное обращение.
Ранее Шодмонов заявлял Kun.uz, что подвергся давлению после «беспокойства» людей, связанных с заместителем прокурора. По его словам, уголовное дело было возбуждено против него, несмотря на действия в рамках закона.