Oliy sudning matbuot xizmati rahbari Aziz Obidovning bayonotiga ko'ra, sobiq OVД xodimi Tal'at Shodmonov qayta nazorat shikoyati berish huquqiga ega. Sudning yuborgan javob xatlari uning bu huquqini cheklamaydi.
Tal'at Shodmonov 2017-yilda Jomboy tumani OVДning profilaktika inspektori sifatida ishlagan vaqtida 205-moddaning 1-qismi (Vakolat yoki mansab vakolatlarini suiiste'mol qilish) va 209-moddaning 1-qismi (Xizmat vazifasini soxtalashtirish) bo'yicha ayblangan. Unga 2 yil 6 oy mehnat tuzatish ishlari jazo sifatida belgilangan, ammo 2016-yilgi amnistiya asosida asosiy jazolardan ozod qilingan.
2025-yil 5-avgustda Oliy sudning jinoyat ishlari bo'yicha sud kollegiyasi sudyasi uning advokatining shikoyatini ko'rib chiqish uchun etarli asos yo'qligi sababli rad etgan. Biroq, Oliy sudning 2025-yil 25-dekabr, 2026-yil 26-yanvar va 19-fevraldagi xatlari uning qayta nazorat shikoyati berish huquqini cheklamaydi.
Shodmonov ilgari Kun.uz ga bergan intervyusida, prokurorning o'rinbosari bilan bog'liq shaxslarni "bezovta qilgani" uchun bosimga uchraganini aytgan. Uning so'zlariga ko'ra, unga qarshi qonun doirasida harakat qilganiga qaramay, jinoyat ishi qo'zg'atilgan va sudga yetkazilgan.

According to a statement by Supreme Court press service head Aziz Obidov, former police officer Tal'at Shodmonov has the right to file a repeated supervisory appeal. Response letters sent by the court do not restrict this right.
Tal'at Shodmonov was convicted in 2017 under Article 205-1 (Abuse of power) and Article 209-1 (Official forgery) of the Criminal Code while serving as a prevention inspector in Jambay District Police. He was sentenced to 2 years 6 months of corrective labor but exempted from the main punishment under a 2016 amnesty.
On August 5, 2025, a judge of the Supreme Court's criminal cases board rejected his lawyer's appeal due to insufficient grounds. However, Supreme Court letters dated December 25, 2025, January 26, 2026, and February 19, 2026, do not limit the right to file a repeated supervisory appeal.