Surxondaryo viloyatida 150 dan ortiq madaniy meros obyektlari, jumladan Al-Hakim at-Termiziy, Sulton Saodat, Koʻkildor ota va Qirqqiz majmualari mavjud.
Hisor, Boysuntogʻ, Koʻhitang va Bobotogʻ togʻli tumanlari alpinizm, trekking va ekoturizmni rivojlantirish uchun katta salohiyatga ega. Ushbu imkoniyatlardan kompleks foydalanish turizm daromadlarini yiliga 1 milliard dollargacha yetkazishi mumkin, bu Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 27-fevraldagi viloyatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi masalalari boʻyicha yigʻilishi natijalari haqidagi matbuot xizmati xabaridan kelib chiqadi.
Eski Termiz yodgorligi hozirgacha toʻliq oʻrganilmaganligi qayd etilgan. Foyoztepa, Qoratepa, Dalvarzintepa va Zurma kabi buddaviylik merosi obyektlari atrofida turizmni rivojlantirish Sharqiy va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlaridan yiliga 500 ming kishigacha turistik oqimni taʼminlashi mumkin.
Shuningdek, Surxondaryoda 8 mingdan ortiq yoshlar kurash bilan muntazam shugʻullanadi. Joriy yilda Denovdagi "Zamondosh" lageri bazasida kurashchilar uchun zamonaviy oʻquv-mashgʻulot bazasini yaratish topshirilgan.
Boysundagi maktab-internat uchun yangi oʻquv yilidan boshlab sport tayyorgarligini toʻliq umumiy taʼlim jarayoni bilan uygʻunlashtirish shartlari taʼminlanishi kerakligi taʼkidlangan.

В Сурхандарьинской области насчитывается более 150 объектов культурного наследия, включая комплексы Аль-Хаким ат-Термези, Султан Саодат, Кокилдор ота и Кырккыз.
Горные районы Гиссара, Байсунтага, Кухитанга и Бабатага обладают значительным потенциалом для развития альпинизма, треккинга и экотуризма. При комплексном использовании этих возможностей туристические поступления могут достигать 1 млрд долларов в год, следует из сообщения пресс-службы президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 27 февраля по итогам совещания по вопросам социально-экономического развития области.
Сообщается, что памятник Эски Термез до настоящего времени не изучен полностью. Развитие туризма вокруг объектов буддийского наследия — Фаязтепа, Каратепа, Далварзинтепа и Зурмала — позволит довести ежегодный туристический поток до 500 тысяч человек из стран Восточной и Юго-Восточной Азии.
Также отмечено, что в Сурхандарье свыше 8 тысяч молодых людей на постоянной основе занимаются курашем. В текущем году поручено создать современную учебно-тренировочную базу для борцов на базе лагеря «Замондош» в Денау.
В отношении школы-интерната в Байсуне подчёркнута необходимость с нового учебного года обеспечить условия для совмещения спортивной подготовки с полноценным общеобразовательным процессом.