Al Jazeera hisobotiga ko'ra, 264 nafar ikki fuqarolikka ega bo'lgan o'zbekistonlik Isroilning G'azo sektoridagi urushida qatnashgan.
Foto: AFP
Ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, 2023-yil 7-oktabrdan boshlangan G'azo urushida 50 mingdan ortiq chet el fuqarolari ishtirok etgan. Qatnashuvchilarning aksariyati AQSh yoki Yevropa mamlakatlari pasportlariga ega ekan.
Ma'lumotlarga ko'ra, urush boshlanganidan beri G'azoda kamida 72,061 kishi halok bo'lgan.
Isroil armiyasidagi chet el fuqarolari
Hisobotda aytilishicha, kamida 12,135 nafar AQSh fuqarosi Isroil armiyasida xizmat qilmoqda, bu eng katta milliy kontingentni tashkil etadi. Bundan tashqari, 1,207 nafar askar AQSh va Isroil fuqaroligiga ega bo'lib, boshqa mamlakatlar pasportlariga ham ega ekan.
Fransiya 6,127 nafar fuqaro bilan ikkinchi o'rinda, keyin Rossiya 5,067 nafar fuqaro bilan keladi. Raqamlarga 3,901 nafar nemis fuqarosi, 3,210 nafar ukrain, 1,686 nafar britaniyalik va 1,675 nafar rumin fuqarolari ham kiradi, ular Isroil armiyasida xizmat qilmoqda.
Xalqaro sudda Isroilga qarshi genotsid ishi qo'zg'atgan Janubiy Afrikadan 589 nafar fuqaro Isroil harbiy xizmatida ekanligi xabar qilingan.
Hisobotga ko'ra, Isroil armiyasi taxminan 169,000 nafar faol xodim va 465,000 nafar zaxira askarlardan iborat. Ularning deyarli sakkiz foizi ikki yoki ko'p fuqarolikka ega ekan.
Markaziy Osiyo bo'yicha tahlil
Isroil armiyasida xizmat qilayotgan 126 mamlakat fuqarolari orasida O'zbekiston 27-o'rinda turadi. Hisobot shuni ko'rsatadiki, 264 nafar o'zbekistonlik Isroil bilan ikki fuqarolikka ega, besh nafar shaxs esa O'zbekiston, Isroil va kamida boshqa bir mamlakat fuqaroligiga ega.
Boshqa Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun tahlil quyidagicha:
O'zbekistondagi qonuniy cheklovlar
O'zbekiston Jinoyat kodeksining 154-moddasiga ko'ra, chet eldagi harbiy operatsiyalarda qatnashish uchun yollash 10 yilgacha qamoq jazosiga tortilishi mumkin. Qurolli mojarolarda shaxslarni yollash, o'qitish yoki ishlatish 12 yilgacha qamoq jazosiga olib kelishi mumkin.
Jinoyat kodeksining 154-1-moddasi shuni ko'rsatadiki, O'zbekiston fuqarolari chet davlatlarning harbiy xizmati, xavfsizlik agentliklari, politsiya, harbiy sud organlari yoki shunga o'xshash muassasalariga yozilsalar, besh yilgacha qamoq jazosiga tortilishi mumkin.
Butun dunyo bo'ylab inson huquqlari tashkilotlari G'azoda sodir bo'lgan mumkin bo'lgan urush jinoyatlarida ishtirok etgan chet el fuqarolarini aniqlash va ularni potentsial jinoiy javobgarlikka tortishga chaqirgan. Ba'zi shaxslar o'zlarining harbiy operatsiyalardagi ishtirokini hujjatlashtirgan videolarni ijtimoiy tarmoqlarga joylashtirgani xabar qilingan.