O‘zbekistonda o‘tkazilgan so‘nggi tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilishi bo‘yicha 234 ta holat aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspektsiya matbuot xizmati.
Foto: Uzenergoinspektsiya
Uzenergoinspektsiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qilish organlari va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy ishlatilganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblandi.
Qonunga muvofiq, qoidabuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish hujjatlari keyingi huquqiy jarayon uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.