O‘zbekistonda o‘tkazilgan so‘nggi tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilishi bo‘yicha 234 ta holat aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiyaning matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qilish organlari va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat operatsiyalarini o‘tkazdi. Natijada, taxminan 103 milliard so‘m qiymatdagi 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi va taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatdagi 12,4 million kub metr tabiiy gaz noqonuniy ishlatilganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqildi.
Bundan tashqari, energiya ishlatish qoidalarini buzish bilan bog‘liq holda 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olindi.
Qonunga muvofiq, huquqbuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish hujjatlari keyingi huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.