Xorazm viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar simobning katta partiyasini noqonuniy sotishga urinishni muvaffaqiyatli to‘xtatdi. Simob yuqori darajada zaharlangan va tartibga solingan metall hisoblanadi.
Operatsiya viloyat Bojxona boshqarmasining kontrabandaga qarshi bo‘limi tomonidan Yangiyo‘riq tumanida o‘tkazildi. Maxsus operatsiya chog‘ida Xiva aholisidan bir kishi 20 kg ga yaqin simobni "shartli xaridor"ga 5 ming dollar evaziga sotishga urinayotganida ushlab qolindi.
Hozirgi vaqtda xavfli moddaning kelib chiqishini aniqlash va noqonuniy savdoda ishtirok etgan boshqa shaxslarni aniqlash uchun dastlabki tergov olib borilmoqda.
Simob inson salomatligi va atrof-muhit uchun juda zaharliligi tufayli yuqori xavfli modda sifatida tasniflanadi. O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, bunday materiallarni tashish, saqlash va sotish qat‘iy tartibga solingan bo‘lib, maxsus davlat ruxsatnomalari va mutaxassislik bilan boshqarish tartiblarini talab qiladi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar jamoatchilikni zaharlovchi moddalarni ruxsatsiz boshqarish jiddiy qonuniy oqibatlarga olib kelishini eslatdi.