Operatsiya viloyat Bojxona boshqarmasining kontrabandaga qarshi bo‘limi tomonidan Yangiyo‘riq tumanida o‘tkazildi. Maxsus operatsiya chog‘ida Xiva aholisidan bir kishi 20 kg ga yaqin simobni "shartli xaridor"ga 5 ming dollar evaziga sotishga urinayotganida ushlab qolindi.
Hozirgi vaqtda xavfli moddaning kelib chiqishini aniqlash va noqonuniy savdoda ishtirok etgan boshqa shaxslarni aniqlash uchun dastlabki tergov olib borilmoqda.
Simob inson salomatligi va atrof-muhit uchun juda zaharliligi tufayli yuqori xavfli modda sifatida tasniflanadi. O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, bunday materiallarni tashish, saqlash va sotish qat‘iy tartibga solingan bo‘lib, maxsus davlat ruxsatnomalari va mutaxassislik bilan boshqarish tartiblarini talab qiladi.

Операция была проведена отделом по борьбе с контрабандой региональной Таможенной администрации в Янгиарыкском районе. В ходе спецоперации житель Хивы был задержан при попытке продать около 20 кг ртути «условному покупателю» за 5 тысяч долларов.
Ртуть классифицируется как высокорисковое опасное вещество из-за её крайней токсичности для здоровья человека и окружающей среды. Согласно законодательству Узбекистана, транспортировка, хранение и продажа таких материалов строго регулируются и требуют специальных государственных разрешений и процедур обращения.
Власти напомнили общественности, что несанкционированное обращение с ядовитыми веществами влечёт серьёзные юридические последствия.