Afg‘oniston va O‘zbekiston 300 million dollardan ortiq umumiy qiymatga ega 25 ta savdo memorandumi imzoladi. Bitimlar Kobulda bo‘lib o‘tgan biznes-forum doirasida, Sirdaryo viloyati delegatsiyasi ishtirokida amalga oshirildi, deb ma’lum qildi viloyat hokimligi matbuot xizmati.
Foto: Sirdaryo viloyati hokimligi
Tadbir "Sirdaryoda biznes bering!" shiori ostida o‘tkazildi. Unda Sirdaryo viloyati hokimi Erkinjon Turdimov, O‘zbekistonning Afg‘onistondagi elchisi O‘zbek Usmonov, Afg‘oniston sanoat va savdo vaziri Nuriddin Azizi, Afg‘oniston Savdo-investitsiya palatasi raisi Said Karim Hashimi, shuningdek, ikki davlat davlat tuzilmalari va biznes vakillari ishtirok etdi.
Forum doirasida tadbirkorlar B2B va G2B formatlarida uchrashuvlar o‘tkazdilar. Imzolangan bitimlar oziq-ovqat mahsulotlari, un va don, to‘qimachilik, qurilish materiallari, mebel, shuningdek, kimyoviy va boshqa sanoat mahsulotlarini yetkazib berishni qamrab oladi.
Azizining so‘zlariga ko‘ra, hamkorlikni kengaytirish siyosiy va iqtisodiy o‘zaro ta’sir kuchayishi tufayli mumkin bo‘ldi. U so‘nggi yillarda mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash tez o‘sishni ko‘rsatayotganini ta’kidladi va tomonlar savdo hajmini oshirishda davom etish niyatida ekanligini aytdi.
Turdimov, o‘z navbatida, davlatlar o‘rtasidagi tarixiy va iqtisodiy aloqalarni ta’kidlab, afg‘on tadbirkorlarining Sirdaryo viloyati iqtisodiyotida faol ishtirok etayotganini qayd etdi. U, shuningdek, qo‘shma sanoat loyihalarini rivojlantirishga chaqirdi va O‘zbekistonning investitsiya imkoniyatlarini, jumladan, Yevropa eksport bozorlariga kirish imkoniyatini ko‘rsatdi.
Forumdan oldin o‘zbek delegatsiyasi Kobul viloyati boshlig‘i Aminulloh Ubayd va Afg‘onistonning tegishli vazirliklari vakillari bilan muzokaralar olib bordi. Tomonlar oziq-ovqat, to‘qimachilik mahsulotlari, elektrotexnika va farmatsevtika yetkazib berishni kengaytirish, shuningdek, to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlik aloqalarini yaratish va logistika zanjirlarini rivojlantirishni muhokama qildi.