Prezident Shavkat Mirziyoyev “Muborak Ramazon oyini munosib o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston Musulmonlari idorasining 2026-yilda Ramazon oyi 19-fevraldan boshlanishi haqidagi ma’lumoti ma’lumot uchun qabul qilindi.
Qarorda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari va Toshkent shahar hokimligiga Ramazon oyini milliy an’analar va qadriyatlar asosida o‘tkazishni ta’minlash chora-tadbirlarini amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Ushbu ishlar Din ishlari qo‘mitasi, O‘zbekiston Mahalla fondi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda olib boriladi.
“Ramazon – rahm-shafqat, birdamlik va minnatdorchilik oyi” mavzusi ostida quyidagi ustuvor yo‘nalishlar belgilandi:
• kam ta’minlangan oilalar, muhtoj shaxslar va ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarga keng qamrovli yordam ko‘rsatish;
• o‘zaro hurmat, birlik, adolat va ma’naviy tarbiya markazlari sifatida mahallalarni mustahkamlash;
• Ramazon bilan bog‘liq tadbirlarni ixcham, mazmunli va iqtisodiy tarzda tashkil etish, isrof va behuda sarflashning oldini olish.

В Узбекистане Рамадан начнется 19 февраля 2026 года, согласно официальному объявлению.
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О достойном проведении благословенного месяца Рамадан». В соответствии с документом, информация, предоставленная Муфтиятом Узбекистана о том, что Рамадан в 2026 году начнется 19 февраля, принята к сведению.
Постановление предписывает Совету Министров Республики Каракалпакстан, областным администрациям и администрации города Ташкента реализовать меры для обеспечения проведения Рамадана в соответствии с национальными традициями и ценностями.
Эти усилия будут осуществляться в сотрудничестве с Комитетом по делам религий, Фондом «Маҳалла» Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты, Фондом «Нуроний» по поддержке социальной деятельности ветеранов Узбекистана и другими партнерскими организациями.
• организация мероприятий, связанных с Рамаданом, компактным, содержательным и экономичным образом, при предотвращении расточительства и излишеств.