O‘zbekistonda Ramazon oyi 2026-yil 19-fevraldan boshlanishi rasman e’lon qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Muborak Ramazon oyini munosib o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston Musulmonlari idorasining 2026-yilda Ramazon oyi 19-fevraldan boshlanishi haqidagi ma’lumoti ma’lumot uchun qabul qilindi.
Qarorda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari va Toshkent shahar hokimligiga Ramazon oyini milliy an’analar va qadriyatlar asosida o‘tkazishni ta’minlash chora-tadbirlarini amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Ushbu ishlar Din ishlari qo‘mitasi, O‘zbekiston Mahalla fondi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda olib boriladi.
“Ramazon – rahm-shafqat, birdamlik va minnatdorchilik oyi” mavzusi ostida quyidagi ustuvor yo‘nalishlar belgilandi:
• o‘zaro hurmat, birlik, adolat va ma’naviy tarbiya markazlari sifatida mahallalarni mustahkamlash;
• Ramazon bilan bog‘liq tadbirlarni ixcham, mazmunli va iqtisodiy tarzda tashkil etish, isrof va behuda sarflashning oldini olish.