Isroilning G‘azo sektoridagi harbiy operatsiyasi davomida minglab xorijiy davlat fuqarolari jangovar harakatlarda ishtirok etdi. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil mudofaa armiyasida 264 nafar O‘zbekiston fuqarosi xizmat qilgan.
Al Jazeera nashri o‘zining tahliliy maqolasida Isroilning G‘azo sektoridagi harbiy kampaniyasi davomida minglab xorijiy davlat fuqarolarining jangovar harakatlarda ishtirok etganini xabar qildi.
Ma’lum qilinishicha, Isroil mudofaa armiyasida 264 nafar O‘zbekiston fuqarosi xizmat qilgan.
Nashrga ko‘ra, Isroil mudofaa armiyasining katta qismi ikki fuqarolikka ega. Ularning orasida, nashrning yozishicha, AQSh, Fransiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ukraina, Rossiya va boshqa davlatlar fuqarolari bor.
Qanday raqamlar keltirilmoqda?
Kamida 12 000–13 000 harbiy xizmatchi AQSh fuqaroligiga ega va eng katta guruhni tashkil qiladi. Shuningdek, Fransiya va Rossiya fuqarolari soni 5000–6000 nafarni tashkil etadi. Buyuk Britaniya, Germaniya va Ukraina fuqarolari soni 1000 dan ortiq.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil tomonida 264 nafar O‘zbekistonlik jang qilgan — ular 5 millat vakillariga tegishli. Aniq millatlar ko‘rsatilmagan, ammo ularning Isroil fuqaroligiga ega ekanligi ta’kidlangan.
Bundan tashqari, xorijiy fuqarolar orasida 189 nafar Qozog‘iston fuqarosi, 52 nafar Qirg‘iziston fuqarosi, 31 nafar Turkmaniston fuqarosi va 8 nafar Tojikiston fuqarosi ham bor.
Mualliflar ta’kidlashicha, xorijliklarning bir qismi Isroil armiyasida doimiy ravishda xizmat qilmoqda, boshqa qismi esa mojaro keskinlashgandan keyin mamlakatga kelgan.
Huquqiy va xalqaro masalalar
Nashrda xorijiy fuqarolarning harakatlari xalqaro gumanitar huquq normalarini buzgan deb topilsa, ularning mumkin bo‘lgan huquqiy javobgarligi masalasi ko‘tarilgan.
Iqtibos keltirilgan inson huquqlari tashkilotlari harbiy xizmatchilarning kelib chiqish davlatlarida tergovlar o‘tkazish va ularni potentsial javobgarlikka tortish zarurligini ta’kidlaydi. Shu bilan birga, bir qator davlatlarning rasmiy organlari bunday choralarni boshlaganliklari haqida ochiqchasiga e’lon qilmagan.
G‘azodagi mojaro keskin xalqaro munozaralarga sabab bo‘lmoqda, xorijiy fuqarolarning jangovar harakatlarda ishtirok etishi esa diplomatik va huquqiy bahslarni keltirib chiqarmoqda.