Kompaniya ma'lumotlariga ko'ra, hakerlar sinov serveriga kirish huquqini olishga muvaffaq bo'lishgan, ammo asosiy serverlarga, unda abonentlarning shaxsiy va moliyaviy ma'lumotlari saqlanadi, ular yetib bormagan.
«Joriy yilning fevral oyida xavfsizlik tizimlarini monitoring qilish jarayonida kompaniyaning asosiy tizimlariga ulanmagan sinov serverlaridan biriga ruxsatsiz ulanish aniqlangan. Server qo'shimcha izolyatsiya qilingan, bu esa hodisa oqibatlarini cheklashga imkon bergan.
Abonentlarning ma'lumotlari, shu jumladan ularning shaxsiy va moliyaviy ma'lumotlari, to'liq himoyalangan zonada joylashgan. Ushbu ma'lumotlarga kirish izlari aniqlanmagan. Xizmatlar ishi buzilmagan, mijozlarning shaxsiy ma'lumotlari xavf ostida qolmagan», — deyilgan kompaniya bayonotida.
MobiUz shuningdek, vakolatli organlar bilan birgalikda hodisani batafsil tergov qilayotganini va axborot tizimlarini himoya qilishni kuchaytirish bo'yicha qo'shimcha choralarni ko'rayotganini ma'lum qildi.
Eslatib o'tamiz, joriy yilning fevral oyida elektron hukumat tizimlari ham kiberhujumga uchragan. Raqamlashtirish vaziri Sherzod Shermatov uchta idora axborot tizimlarining ishida buzilish haqida xabar berib, internetda e'lon qilinganidek, 15 million foydalanuvchi ma'lumotlari emas, balki O'zbekiston fuqarolariga tegishli bo'lgan taxminan 60 ming yozuv o'g'irlanganini ta'kidlagan.

Государственный оператор связи MobiUz подтвердил факт кибератаки, но заявил, что личные и финансовые данные абонентов остались в безопасности.
По информации компании MobiUz, хакерам удалось получить доступ к тестовому серверу, однако до основных серверов, где хранятся личные и финансовые данные абонентов, они не добрались.
«В феврале текущего года во время мониторинга систем безопасности было выявлено несанкционированное подключение к одному из тестовых серверов, не подключенных к основным системам компании. Сервер был дополнительно изолирован, что позволило ограничить последствия инцидента.
Данные абонентов, включая их личную и финансовую информацию, находятся в полностью защищенной зоне. Следов доступа к этим данным не обнаружено. Работа сервисов не нарушена, персональная информация клиентов не была скомпрометирована», — говорится в заявлении компании.
MobiUz также сообщил, что совместно с уполномоченными органами проводит детальное расследование инцидента и принимает дополнительные меры по усилению защиты информационных систем.
Напомним, что в феврале текущего года кибератакам подверглись и электронные правительственные системы. Министр цифровизации Шерзод Шерматов сообщил о нарушении работы информационных систем трех ведомств, отметив, что были похищены не данные 15 миллионов пользователей, как сообщалось в интернете, а около 60 тысяч записей, относящихся к гражданам Узбекистана.