Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy Xavfsizlik Xizmati (SBU)da yaqinda bo'ladigan kadrlar "tozalash"i haqida bayonot berdi. U bu haqda maxsus xizmat rahbariyati bilan uchrashuvdan keyin kechki murojaatida xabar berdi.
Foto: AP
Davlat rahbari aytishicha, 16-fevral kuni u SBU raisi vazifasini bajaruvchi Yevgeniy Xmara va uning o'rinbosari Aleksandr Pokladning Rossiya operatsiyalariga qarshi kurashga bag'ishlangan hisobotlarini tingladi. Zelenskiy ta'kidladi, Poklad shuningdek, xizmat xodimlarining ichki tekshiruvi bilan shug'ullanadi.
"Aleksandr Poklad Xavfsizlik Xizmatini Ukraina emas, boshqa manfaatlarga xizmat qilayotgan shaxslardan tozalash bilan shug'ullanadi. Qat'iy harakatlar va haqiqatan ham to'liq kuchli Xavfsizlik Xizmati kerak. Men natijalarni kutaman", - dedi prezident.
Xuddi shu kuni Maxsus Korrupsiyaga Qarshi Prokuratura (SAP) SBUning yuqori martabali xodimiga nisbatan sudgacha bo'lgan tergovni yakunlaganligini e'lon qildi. Ayblanuvchining ismi va lavozimi rasman oshkor etilmagan, ammo Ukrainska Pravda nashrining ma'lumotlariga ko'ra, bu Ilya Vityuk haqida.
Ukraina Milliy Korrupsiyaga Qarshi Byuro (NABU) detektivlari bilan birgalikda o'tkazilgan tergov shuni ko'rsatdiki, 2023-yil dekabr oyida gumon qilinuvchi 21,6 million griven (500 ming dollar) qiymatidagi kvartirani qarindoshiga ro'yxatdan o'tkazib sotib olgan. Shu bilan birga, sotib olish-sotish shartnomasida 12,8 million griven (300 ming dollar) narx ko'rsatilgan.
Ish materiallariga ko'ra, mablag'larning kelib chiqishini tasdiqlash uchun oila a'zosi yuridik va konsalting xizmatlarini ko'rsatishdan olingan daromadlar haqida ariza bergan. Tergovchilar hisob raqamlarga mablag'lar tushganligini tasdiqlagan, ammo to'lovlar davlat temir yo'l kompaniyasi Ukrzaliznytsiyaning mablag'larini o'g'irlashda gumon qilinayotgan shaxs tomonidan amalga oshirilganligini aniqlagan.