Davlat telekom operatori Mobiuz xorijiy onlayn manbalarda tarqalgan xabarlardan so'ng, kompaniyaga kiberhujum qilinganini tasdiqladi. Biroq, kompaniya mijozlar ma'lumotlarining o'g'irlanganligini qat'iyan rad etdi.
Foto: Mobiuz
Mobiuz ma'lumotlariga ko'ra, hakerlar kompaniyaning test serverlaridan biriga ruxsatsiz kirishga muvaffaq bo'lishgan, ammo abonentlarning shaxsiy va moliyaviy ma'lumotlari saqlanadigan asosiy serverga kirishga erisha olmagan.
Kompaniyaning rasmiy bayonotida, fevral oyida muntazam xavfsizlik monitoringi paytida asosiy tizimlarga ulanmagan test serverga ruxsatsiz kirish aniqlanganligi aytildi.
"Kompaniyaning asosiy tizimlarga ulanmagan test serverlaridan biriga ruxsatsiz kirish amalga oshirilgan. Keyinchalik server ajratilib, hodisa nazorat ostiga olingan," deb bayonotda ta'kidlangan.
Kompaniya abonentlarning shaxsiy va moliyaviy ma'lumotlarini saqlaydigan tizimlar to'liq himoyalangan muhitda joylashganligini ta'kidladi. Ushbu tizimlarga kirish belgilari aniqlanmagan.
"Xizmatlar uzilishga uchramagan va mijozlarning shaxsiy ma'lumotlari o'g'irlanmagan," deb Mobiuz bildirdi.
Mobiuz, shuningdek, tegishli organlar bilan hamkorlikda batafsil tergov olib borayotganini va axborot tizimlarini himoya qilishni kuchaytirish uchun qo'shimcha choralar ko'rayotganini qo'shdi.
Bu hodisa O'zbekistonda kiberxavfsizlikka oid kengroq tashvishlar fonida yuz berdi. Fevral oyi boshida mamlakatning elektron hukumat tizimlari ham kiberhujumga uchragan edi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov uchta davlat idorasining axborot tizimlariga qisman kirish amalga oshirilganini aytdi. Biroq, u onlayn da'volardagi 15 million kishi zarar ko'rgan degan ma'lumotlardan farqli o'laroq, taxminan 60 ming o'zbekistonlik fuqaroning ma'lumotlari o'g'irlanganligini aniqladi.