1-maydan boshlab davlat elektromobillarni zaryadlashda 1 kVt·soat uchun 300 so‘mdan ortiq bo‘lgan elektr energiyasi narxini qoplaydi. Shuningdek, elektromobillarda taksichi bo‘lib ishlaydigan shaxslar uchun imtiyozlar belgilandi.
O‘zbekistonda 2026-yil 1-maydan boshlab elektromobillarni zaryadlash stansiyalarida haydovchi o‘z hisobidan faqat 1 kVt·soat elektr energiyasi uchun 300 so‘m to‘laydi. Ushbu tarifdan ortiq bo‘lgan summa davlat byudjeti hisobidan kompensatsiya qilinadi.
Ushbu norma 2026-yilgi davlat dasturida, prezident farmoni bilan tasdiqlangan holda, mustahkamlandi.
Elektromobillarda taksichi bo‘lib ishlaydigan shaxslar uchun imtiyozlar
2026-yil 1-martdan boshlab elektromobillarda taksichi bo‘lib ishlaydigan mustaqil faoliyat yurituvchi fuqarolar uchun qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi:
Bundan tashqari, zaryadlash stansiyalari qurish uchun sotib olinadigan yer uchastkalarining boshlang‘ich narxi bozor qiymatidan ikki baravar pastroq qilib belgilanadi. Ushbu norma ham 2026-yil 1-maydan kuchga kiradi.
Qo‘shimcha ravishda respublika hududlarida 14 ta botanika va dendrologiya bog‘lari, shuningdek, 20 ta soyali sayr yo‘llari yaratish rejalashtirilmoqda.
Xorijiy tajriba, jumladan Frantsiya, Xitoy va Saudiya Arabistonining tajribasini hisobga olgan holda, sun‘iy yog‘in hosil qilish texnologiyasini joriy etish bo‘yicha ilmiy asoslangan tajriba loyihasi ishlab chiqiladi.