Markaziy bank 2026-yil yanvar oyi uchun inflyatsiya ma'lumotlarini e'lon qildi. Eng sezilarli o'sish go'sht, metan va shaxsiy avtomobillarni sug'urtalashda qayd etildi.
O'zbekiston Markaziy banki 2026-yil yanvar holatiga ko'ra inflyatsiya ko'rsatkichlarini taqdim etdi.
Umumiy yillik inflyatsiya 7,2%ni tashkil etdi. Taqqoslash uchun: 2022-yilda bu ko'rsatkich 12,3%, 2023-yilda 8,8%, 2024-yilda 9,8% va 2025-yilda 7,3%gacha pasaygan edi.
Infografika ma'lumotlariga ko'ra, bir qator mahsulotlar sezilarli darajada arzonlashdi. Yillik hisobda narxlar quyidagilarda pasaydi:
Iste'mol narxlari indeksining savatiga kiruvchi 167 turdagi oziq-ovqat tovarlaridan 147 ta pozitsiya (88%) uchun yillik narx o'sishi 10%dan past bo'ldi.
Ilgari prezident raisligidagi yig'ilishda ta'kidlanganidek, yanvar oyidagi inflyatsiyaning 45% oziq-ovqat tovarlariga, ulardan 13% go'shtga to'g'ri keldi. Go'sht sanoatida ozuqa bazasi masalalarini hal qilish orqali importga bog'liqlikni kamaytirish zarurligi ta'kidlandi.
Oziq-ovqat bo'lmagan tovarlar
Oziq-ovqat bo'lmagan tovarlar orasida quyidagilar arzonlashdi:
Oltin bo'yicha jahon narxlarining o'sishi zargarlik buyumlariga ta'sir ko'rsatdi: nikoh uzuklari 32,6%ga qimmatlashdi.
Shuningdek, quyidagilarda narxlarning keskin o'sishi qayd etildi:
252 turdagi oziq-ovqat bo'lmagan tovarlardan 232 ta pozitsiya (92%) uchun yillik narx o'sishi 10%dan kam bo'ldi.
Xizmatlar sohasida pul o'tkazmalari narxi (–7,5%) va nodavlat oliy o'quv yurtlarida ta'lim narxi (–0,5%) pasaygani qayd etildi.
Eng sezilarli o'sish shaxsiy transport vositalarini sug'urtalashda qayd etildi — +281,8%.
Iste'mol narxlari indeksiga kiruvchi 98 turdagi xizmatlardan 66 ta pozitsiya (67%) uchun yillik narx o'sishi 10%dan past bo'ldi.