25-fevral kuni Qo‘qon shahridagi ko‘p qavatli uyda portlash sodir bo‘ldi. Ichki ishlar vazirligi Tergov departamenti bu haqda jinoiy ish qo‘zg‘atilganini ma’lum qildi.
Yong‘in haqida xabar soat 14:47 da kelgan. Qutqaruvchilar yong‘inni bartaraf etgan, lekin dastlab jarohatlilar haqida ma’lumot yo‘q edi.
Keyinchalik, portlash oqibatlarini bartaraf etishda bir kishining jasodi topildi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, 19 yoshli fuqaro beton plita bosib qolishi natijasida vafot etgan. Boshqa jarohatlilar haqida ma’lumot yo‘q.
Farg‘ona viloyati IIB 2-mintaqaviy hudud Tergov bo‘limi Jinoyat kodeksining 259-moddasi 2-qismi “a” bandi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atdi. Vazir o‘rinbosari Ramazon Ashropov tergov-tezkor guruhini tuzdi va zarur tadbirlarni amalga oshirishni buyurdi.

25 февраля в многоэтажном доме в городе Коканде Ферганской области произошел взрыв. Следственный департамент МВД сообщил о возбуждении уголовного дела по данному факту.
Сообщение о пожаре поступило в 14:47. Спасатели ликвидировали возгорание, но изначально информация о пострадавших отсутствовала.
Позже при ликвидации последствий взрыва было обнаружено тело одного человека. По данным следствия, 19-летний житель дома погиб из-за обрушения бетонной плиты. Данных о других пострадавших не поступало.
Следственное управление 2-го территориального района МВД Ферганской области возбудило уголовное дело по части 2 статьи 259 Уголовного кодекса (нарушение правил пожарной безопасности, повлекшее смерть человека). Заместитель министра Рамазон Ашропов создал следственно-оперативную группу и дал указания по проведению необходимых мероприятий.