Hozirgi vaqtda Yevropa xavfsizligi AQShning "yadro soyaboni" orqali ta'minlanadi, bu Yevropa davlatlari hududida joylashtirilgan AQSh qurollarini o'z ichiga oladi. Shu bilan birga, faqat Fransiya va Buyuk Britaniya qit'ada o'z yadro arsenaliga ega.
Agentlik ma'lumotlariga ko'ra, Fransiya prezidenti Emmanuel Macron yaqin vaqt ichida fransuz yadro qarshilik kuchlarini Yevropadagi ittifoqchilarga kengaytirishni taklif qilishi mumkin. Tegishli bayonot 13-15 fevral kunlari bo'lib o'tadigan Myunxen xavfsizlik konferensiyasida yoki bu oyning oxirida eshitilishi kutilmoqda.
Biroq, AQShning "yadro soyaboni"ni fransuz bilan almashtirish Yevropa davlatlari uchun juda qimmatga tushishi mumkin. Bloomberg baholariga ko'ra, 2025 yilda Yevropa Ittifoqi davlatlari va Buyuk Britaniya mudofaa uchun 530 milliard dollardan ko'proq mablag' ajratdi, asosan oddiy qurolli kuchlarni mustahkamlash uchun.
Fransiya va Buyuk Britaniya birgalikda taxminan 400 ta joylashtirilgan yadro boshliqlariga ega, AQShda esa ularning soni 1670 ga yaqin. Bu ko'rsatkich Rossiya-AQSh shartnomasi SNV-III muddati tugagandan keyin oshishi mumkin.
Agentlik manbalari ta'kidlashicha, alohida Yevropa davlatlari nazariy jihatdan o'z yadro salohiyati elementlarini yaratishi mumkin, ammo buning uchun atom elektr stansiyalari, qimmat uran boyitish quvvatlari va yadro qurolini tarqatmaslik to'g'risidagi xalqaro kelishuvlarni buzishga siyosiy tayyorlik talab etiladi.
Shu bilan birga, Bloomberg ta'kidlaganidek, Vashingtonning Yevropaning mudofaada ko'proq mustaqilligi zarurligi to'g'risidagi bayonotlari birinchi navbatda oddiy qurollarga tegishli. AQSh prezidenti Donald Trump ommaviy va xususiy muzokaralarda AQSh yadro qarshiligini to'xtatish masalasini ko'tarmadi.

European states have begun discussing the possibility of forming their own nuclear deterrence system for the first time since the end of the Cold War, amid doubts about the reliability of U.S. military support. Bloomberg reports this, citing sources.
Currently, European security is ensured by the U.S. "nuclear umbrella," which includes American weapons deployed on European soil. Meanwhile, only France and the United Kingdom possess their own nuclear arsenals on the continent.
According to the agency, French President Emmanuel Macron may soon propose extending French nuclear deterrence forces to allies in Europe. The corresponding statement is expected to be made at the Munich Security Conference, taking place from February 13 to 15, or later this month.
However, replacing the American "nuclear umbrella" with a French one could be extremely costly for European countries. Bloomberg estimates that in 2025, EU countries and the UK have already allocated over $530 billion for defense, primarily to strengthen conventional armed forces.
France and the UK together have approximately 400 deployed nuclear warheads, while the U.S. has about 1,670. This number could increase after the expiration of the Russian-U.S. New START treaty.
Agency sources note that individual European states could theoretically create their own elements of nuclear capability, but this would require nuclear power plants, expensive uranium enrichment facilities, and political willingness to violate international non-proliferation agreements.
Meanwhile, as Bloomberg emphasizes, Washington's statements about the need for greater European autonomy in defense primarily concern conventional weapons. U.S. President Donald Trump has not publicly or in private negotiations raised the issue of ending American nuclear deterrence.