Prezident Sadir Japarov davlat agentligi Kabarga bergan intervyusida Vazirlar Mahkamasining o‘rinbosari – Davlat Milliy Xavfsizlik Qo‘mitasi rahbari Kamchibek Tashiyevning iste’fosini, shuningdek, idorada keyingi kadr va tuzilma o‘zgarishlarini izohladi.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, bu qaror jamiyat va davlat tuzilmalarida mumkin bo‘lgan bo‘linishning oldini olish uchun qabul qilingan. U parlamentda ayrim deputatlar guruhlari hamkasblarini “general tarafi” va “prezident tarafi” tamoyili bo‘yicha ajratishni boshlaganini aytdi. Japarovning ta’kidlashicha, bunday jarayonlar fuqarolar orasiga ham tarqalishi mumkin edi.
Prezident Tashiyev nomi atrofida uning nufuzidan foydalanib, deputat va amaldorlarga “general tarafiga o‘tish”ga chaqirgan va ularni mumkin bo‘lgan oqibatlar bilan qo‘rqitgan shaxslar harakat qilganini ta’kidladi. Shuningdek, u “75 kishining maktubi” va muddatidan oldin parlament saylovlarini o‘tkazish uchun imzolar to‘plashga urinishlar haqida gapirdi.
Japarov qaror qabul qilishdan oldin Tashiyevga o‘z do‘sti deb atab, lavozimidan ozod etilishi haqida shaxsan xabar berganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘z vaqtida qilingan qadam qarama-qarshilikni chuqurlashishning oldini olib, mamlakatdagi barqarorlikni himoya qilishga imkon berdi.
Prezident “Japarov jamoasi” va “Tashiyev jamoasi” mavjudligi haqidagi muhokamalarga izoh berib, kadrlar siyosatida bunday tamoyil bo‘yicha bo‘linish yo‘qligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, tayinlashlar puxta tekshiruvdan o‘tadi, asosiy mezon esa professionalizm va davlat manfaatlari uchun ishlash qobiliyati bo‘lib qoladi.
Xavfsizlik xizmati kelajagi haqida gapirar ekan, Japarov Davlat Milliy Xavfsizlik Qo‘mitasi o‘rnatilgan vazifalarni bajarganini, ammo milliy xavfsizlik tizimi oldida bugungi kunda yangi muammolar turganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan idora zamonaviy tahdidlar va global o‘zgarishlarga moslashishga qaratilgan sifatli islohotni kutmoqda.