Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy Xavfsizlik xizmati (SBU)da bo'ladigan kadrlar "tozalashlari" haqida bayonot berdi. U bu haqda maxsus xizmat rahbariyati bilan bo'lgan yig'ilishdan keyin kechki murojaatida xabar berdi.
Davlat rahbarining so'zlariga ko'ra, 16-fevral kuni u SBUning vazifasini bajaruvchi raisi Yevgeniy Xmara va uning o'rinbosari Aleksandr Pokladning Rossiya operatsiyalariga qarshi kurashga bag'ishlangan hisobotlarini tingladi. Zelenskiy ta'kidladi, Poklad, shuningdek, xizmat xodimlarining ichki tekshiruvi bilan shug'ullanadi.
"Aleksandr Poklad Xavfsizlik xizmatini Ukrainaga emas, boshqa manfaatlarga xizmat qilayotgan shaxslardan tozalash bilan shug'ullanadi. Qat'iy harakatlar va haqiqatan ham to'liq kuchli Xavfsizlik xizmati kerak. Men natijalarni kutaman", dedi prezident.
Xuddi shu kuni, Ixtisoslashtirilgan korruptsiyaga qarshi prokuratura (SAP) SBUning yuqori martabali xodimiga nisbatan sudgacha bo'lgan tergovni yakunlaganligini ma'lum qildi. Ishtirokchining ismi va lavozimi rasman ochiqlanmagan, ammo "Ukrainska Pravda" nashrining ma'lumotlariga ko'ra, bu Ilya Vityuk haqida.
Ukraina Milliy korruptsiyaga qarshi byurosi (NABU) detektivlari bilan birgalikda o'tkazilgan tergov shuni aniqladiki, 2023-yil dekabr oyida gumon qilinuvchi qarindoshiga 21,6 million griven (500 ming dollar) qiymatidagi kvartirani sotib olgan, ammo sotib olish-sotish shartnomasida 12,8 million griven (300 ming dollar) narx ko'rsatilgan.
Ish materiallariga ko'ra, mablag'larning kelib chiqishini tasdiqlash uchun oila a'zosi yuridik va konsalting xizmatlarini ko'rsatishdan olingan daromadlar haqida bayonot bergan. Tergovchilar hisob raqamlarga mablag'lar kelganligini tasdiqlagan, ammo to'lovlar davlat temir yo'l kompaniyasi "Ukrzaliznytsya"dan mablag'larni o'g'irlashda gumon qilinayotgan shaxs tomonidan amalga oshirilganligini aniqlagan.