Foto: AP / Jose Luis Magana
Uning so'zlariga ko'ra, Eronda yadro qurolining paydo bo'lishi mintaqada nazorat qilinmaydigan qurollanish poygasini qo'zg'atishi mumkin. Vens Vashington Tehronga nisbatan "aniq qizil chiziqlar"ni belgilaganini ta'kidladi.
"Agar Eron yadro quroliga ega bo'lsa, ularning ortidan yadro quroliga ega bo'lishni istaydigan boshqa ko'plab rejimlar paydo bo'ladi — ba'zilari do'stona, ba'zilari unchalik emas. Bu amerikalik xalq uchun falokat bo'lar edi," dedi u.
Ilgari The Wall Street Journal gazetasi Tehronga uranni boyitishni to'xtatish va bir qism zaxiralarni chet elga olib chiqishni taklif qilgani, AQSh bilan muzokaralarni rivojlantirish va mumkin bo'lgan Amerika zarbasi xavfini kamaytirishga umid qilgani haqida xabar berdi. Shu bilan birga, nashrning ma'lumotlariga ko'ra, tashabbuslar AQSh prezidenti Donald Tramp talab qilganidek, yadro dasturidan to'liq voz kechishni nazarda tutmaydi.
Xuddi shu kuni Yaqin Sharqdagi Amerika harbiy mavjudligining kuchayishi haqida ma'lum bo'ldi. OAV xabarlariga ko'ra, Vashington mintaqaga ikkinchi havo hujum guruhini yubordi, shuningdek, 50 dan ortiq F-35, F-22 va F-16 qiruvchi samolyotlarini joylashtirdi.

The US administration considers preventing the spread of nuclear weapons in the Middle East as one of the key priorities of its foreign policy, Vice President JD Vance stated in an interview with Fox News.
According to him, the emergence of nuclear weapons in Iran could trigger an uncontrolled arms race in the region. Vance emphasized that Washington has already established "clear red lines" regarding Tehran.
"If Iran obtains nuclear weapons, there will be many other regimes—some friendly, some not so much—that will want to get nuclear weapons following them. This would be a disaster for the American people," he said.
Earlier, The Wall Street Journal reported that Tehran proposed suspending uranium enrichment and exporting part of its stockpiles abroad, hoping to advance negotiations with the US and reduce the risk of a potential American strike. However, according to the publication, the initiatives do not involve a complete abandonment of the nuclear program, as insisted by US President Donald Trump.
On the same day, it became known that the US is increasing its military presence in the Middle East. Media reports indicate that Washington has deployed a second carrier strike group to the region and relocated over 50 F-35, F-22, and F-16 fighter jets.