Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, ukrainlar Donbasdan bir tomonlama qo‘shinlarni olib chiqish va mintaqani Moskva nazoratiga o‘tkazishni o‘z ichiga olgan kelishuvlarni rad etadi. Shu payt Jenevada ukrain va rossiya tomonlari o‘rtasida uchinchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazilmoqda, bu yerda asosiy masala Donbas ustidan nazorat bo‘lib, uning bir qismi hali ham Kiyev tomonidan ushlab turilmoqda.
Zelenskiy amerikalik vositachilar Stiv Uitkoff va Jared Kushner uni Rossiyaning urushni tugatishga qiziqishi borligiga ishontirishga harakat qilganini aytdi. Biroq ukrain rahbari Moskva niyatlarini ko‘proq shubha bilan baholashini ta’kidlab, ukrain jamiyatiga mag‘lubiyat sifatida qabul qilinishi mumkin bo‘lgan tinchlik rejasini majburlashga urinmaslikka chaqirdi.
U, shuningdek, AQSh Prezidenti Donald Trampning ilgari ommaviy ravishda Kiyevni tinchlikka erishish uchun imtiyozlar berishga chaqirgan bayonotlarini tanqid qildi. Zelenskiyning fikricha, barqaror hal qilish Rossiya Prezidenti Vladimir Putinga "g‘alaba sovg‘a qilish" orqali mumkin emas.
Shu bilan birga, ukrain rahbari Trampning vositachilik sa’y-harakatlari uchun minnatdorchilik bildirdi va uning amerikalik muzokarachi bilan aloqalari ommaviy bosimsiz yanada konstruktiv muhitda o‘tayotganini ta’kidladi.
Zelenskiy yana muzokaralarni rivojlantirish kaliti Putin bilan shaxsiy uchrashuv bo‘lishi mumkinligini ta’kidlab, o‘z jamoasiga Jenevada rahbarlar sammiti masalasini ko‘tarishni topshirganini ma’lum qildi.
Axios ma’lumotlariga ko‘ra, amerikalik tomon ukrain qo‘shinlari Donbasning nazorat qilinadigan hududlarini tark etishi va hudud demilitarizatsiya qilingan erkin iqtisodiy zona maqomini olishi variantini taklif qilgan. Shu bilan birga, taklifda mintaqaning suvereniteti masalasi aniqlanmagan.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stated that Ukrainian society would not agree to a peace agreement involving the transfer of Donbas territories to Russia. He made these remarks in an interview with Axios.
According to the head of state, Ukrainians would reject agreements that entail a unilateral withdrawal of troops from Donbas and the region's transition under Moscow's control. This comes as the third round of direct negotiations between Ukrainian and Russian sides is taking place in Geneva, where control over Donbas remains a key issue, with part of it still held by Kyiv.
Zelenskyy revealed that American mediators—Steve Witkoff and Jared Kushner—had tried to convince him that Russia is interested in ending the war. However, the Ukrainian leader noted that he views Moscow's intentions more skeptically and urged against imposing a peace plan on Ukrainian society that it might perceive as a defeat.
He also criticized statements by U.S. President Donald Trump, who had previously publicly called on Kyiv to make concessions to achieve peace. In Zelenskyy's view, a sustainable settlement is not possible by "gifting victory" to Russian President Vladimir Putin.
At the same time, the Ukrainian leader thanked Trump for mediation efforts and noted that his contacts with American negotiators are occurring in a more constructive atmosphere without public pressure.
Zelenskyy reiterated that a personal meeting with Putin could be key to advancing negotiations and reported that he has tasked his team with raising the issue of a possible leaders' summit in Geneva.
According to Axios, the American side also proposed an option where Ukrainian troops would leave controlled areas of Donbas, and the territory would gain status as a demilitarized free economic zone. However, the proposal did not specify the issue of the region's sovereignty.