Taqdimotda ta’kidlanganidek, davlat rahbarining tashabbusi bilan birinchi milliy kosmonavtni tayyorlash va uni kosmosga yuborish strategik vazifa sifatida belgilandi.
«Bu nafaqat ramziy qadam, balki mamlakatimizning ilmiy salohiyati, yoshlarning orzusi va milliy g‘urur ifodasidir», — deb ta’kidladi prezident.
Kosmonavtning kosmosda bo‘lgan vaqtida o‘tkazilishi mumkin bo‘lgan tadqiqot yo‘nalishlari quyidagilar taklif qilindi:
— o‘simliklar genetika (qurg‘oqchilik va sho‘rtobga chidamli navlarni sinash, yopiq agrobiotizimlarni modellashtirish);
— materialshunoslik (issiqlikni to‘plash va boshqarish uchun materiallarni sinash, matolar va tolalarni sinovdan o‘tkazish).

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the initial steps to prepare the first Uzbek astronaut. It was proposed to train the astronaut for a 10–14 day flight and develop international cooperation to implement the mission.
As noted in the presentation, on the initiative of the head of state, the preparation of the first national astronaut and his dispatch into space have been defined as a strategic task.
The issue of holding an international space congress in Samarkand in 2028 was also considered. Leading space organizations from the USA, Europe, China, India, Russia, and other countries expressed interest in participation. Responsible officials were instructed to ensure high-level preparation for the event.
In conclusion, the president gave instructions for thorough development of calculations and practical proposals for preparing the national astronaut.