Loyihaga ko'ra, oziq-ovqat biznesi operatorlari davlat xizmatlari markazlari orqali yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali elektron anketa asosida ro'yxatdan o'tkaziladi. Reyestrni yuritish Sog'liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik farovonlik va jamoat salomatligi qo'mitasiga yuklanadi.
Operatorlar xavf darajasiga qarab toifalarga bo'linadi, ularning faoliyati ustidan davlat nazorati esa xavf tahlili tizimi asosida amalga oshiriladi. Ob'ektlar va mahsulotlar belgilangan xavfsizlik talablariga mos kelmagan hollarda vakolatli organlar tegishli choralarni ko'rishi mumkin.
Qaror loyihasiga muvofiq, Sog'liqni saqlash vazirligi, Adliya vazirligi va raqamli texnologiyalar vazirligi 3 oy ichida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali davlat xizmatlarini ko'rsatish tartibini, shuningdek har bir bosqichda murojaatlarni kuzatish tizimini joriy etishi kerak.
Sog'liqni saqlash vazirligiga qiziqish bildirgan idoralar bilan birgalikda o'zining normativ-huquqiy hujjatlarini ushbu qarorga muvofiqlashtirish topshirilgan.

According to the draft, food business operators will be registered through public service centers or the Unified Portal of Interactive Public Services based on an electronic application. The maintenance of the registry is assigned to the Committee for Sanitary-Epidemiological Welfare and Public Health under the Ministry of Health.
Operators will be categorized according to risk levels, and state control over their activities will be carried out based on a risk analysis system. In cases where facilities and products do not meet established safety requirements, authorized bodies will be able to take appropriate measures.
In line with the draft resolution, the Ministry of Health, the Ministry of Justice, and the Ministry of Digital Technologies must implement procedures for providing public services through the Unified Portal of Interactive Public Services, as well as a system for tracking applications at each stage, within 3 months.
The Ministry of Justice will establish permanent control over the provision of public services and apply accountability measures to officials for violations of administrative regulations.