«Davlat bayrog‘i to‘g‘risida»gi qonunga kiritilgan o‘zgartirishlar bayroqdan foydalanish tartibini aniq tartibga solish va mamlakat bo‘ylab yagona talablarni joriy etishga qaratilgan.
Qonun loyihasiga ko‘ra, O‘zbekiston Davlat bayrog‘i suverenitet va davlat ramzi sifatida belgilangan yagona qoidalar asosida barcha holatlarda joylashtirilishi kerak. Xususan, dastaksiz vertikal joylashtirish tartibi batafsil belgilanadi.
Loyihada Davlat bayrog‘ining sxematik va rangli tasviri, shuningdek, uni dastaksiz vertikal holatda namoyish qilish tartibini alohida tasdiqlash nazarda tutilgan.
Mahalliy davlat hokimiyati organlari majlislar zallarida, diplomatik vakolatxonalarda va xizmat xonalarida bayroq joylashtirish qoidalari aniqlandi. Bayroq markaziy o‘rinda bo‘lishi, ishtirokchilar uchun erkin ko‘rinishi va polga tegmasligi kerak. Bir vaqtning o‘zida bir nechta bayroqlar namoyish etilganda, Davlat bayrog‘i ustuvor tartibda – markazda yoki o‘ng tomonda joylashtiriladi.
Shuningdek, ommaviy tadbirlar o‘tkazilganda bayroq joylashtirish va ko‘tarish tartibi belgilandi. Saf tartibida o‘tkaziladigan tadbirlarda Davlat bayrog‘i kolonnaning boshida joylashtiriladi, boshqa bayroqlardan keyin ko‘tarilishi taqiqlanadi.
Qonun loyihasida devor yoki boshqa konstruksiyada vertikal joylashtirilganda, yarim oy va yulduzlar yuqori o‘ng burchakda bo‘lishi, mato erga tegmasligi belgilandi. Bayroqni teskari holatda, buzilgan estetik holatda namoyish qilish, unga predmetlar joylashtirish yoki davlat ramziga nisbatan hurmatsizlik ko‘rsatish taqiqlanadi.
Bundan tashqari, davlat va jamiyat rivojiga munosib hissa qo‘shgan shaxslar, shuningdek, xizmat vazifasini bajarayotganda halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va huquq-tartibot idoralari xodimlarining tobutini Davlat bayrog‘i bilan qoplash tartibi aniq belgilandi.

Поправки в закон «О Государственном флаге» направлены на более чёткое регулирование порядка использования флага и введение единых требований на всей территории страны.
Согласно законопроекту, Государственный флаг Узбекистана как символ суверенитета и государственности должен размещаться во всех случаях на основании установленных единых правил. В частности, детально определяется порядок вертикального размещения флага без древка.
Проектом предусматривается отдельное утверждение схематического и цветного изображения Государственного флага, а также порядка его демонстрации в вертикальном положении без древка.
Уточняются правила размещения флага в залах заседаний органов государственной власти на местах, в дипломатических представительствах и служебных помещениях. Флаг должен находиться в центральной позиции, быть свободно видимым для участников и не касаться пола. При одновременной демонстрации нескольких флагов Государственный флаг размещается в приоритетном порядке — в центре либо справа.
Также определяется порядок размещения и ношения флага при проведении массовых мероприятий. В мероприятиях, проходящих строевым порядком, Государственный флаг располагается в начале колонны, при этом запрещается нести его после других флагов.
Законопроектом закрепляется, что при вертикальном размещении на стене или иной конструкции полумесяц и звёзды должны находиться в верхнем правом углу, полотно не должно касаться земли. Запрещается демонстрация флага в перевёрнутом виде, в искажённом эстетическом состоянии, размещение на нём предметов либо проявление неуважения к государственному символу.
Кроме того, чётко определяется порядок покрытия гроба Государственным флагом в случае гибели лиц, внёсших достойный вклад в развитие государства и общества, а также военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов при исполнении служебного долга.
Отмечается, что законопроект направлен на обеспечение правовой устойчивости в вопросах использования государственных символов, укрепление национального единства и повышение уважения к ним.