Toshkent viloyatida O'zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati va Toshkent viloyat Ichki ishlar boshqarmasi xodimlarining birgalikdagi operatsiyasi davomida kuchli ta'sirga ega bo'lgan dorilarni ishlab chiqarishga qaratilgan yashirin sex faoliyati to'xtatildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar "qora bozor"ga 50 mingdan ortiq taqiqlangan moddalar dozalarining tushishini oldini olishga muvaffaq bo'ldi, ularning umumiy qiymati taxminan 300 ming dollarni tashkil qiladi.
Tekshiruv paytida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari taxminan 3 kilogramm tayyor pregabalin, 25 kilogramm "trilon" yordamchi moddasi, 20 litrli idishlarda kimyoviy reagentlar va prekursorlar, shuningdek, 3 ming bo'sh shisha va mahsulotni qadoqlash uchun mo'ljallangan ko'p miqdordagi kapsulalarni musodara qildilar.
Tergov shuni aniqladiki, gumon qilinuvchilar internet-do'konlarning kuratorlari nazorati ostida harakat qilgan, ular messenjerlar orqali jarayonni muvofiqlashtirgan va moliyaviy qo'llab-quvvatlashni ta'minlagan. Qo'lga olinganlarga nisbatan 251-1-modda 5-qismi bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan, sotish tarmog'ining butun tizimini aniqlashga qaratilgan tergov harakatlari davom etmoqda.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, huquqni muhofaza qiluvchi organlarning o'z vaqtida aralashuvi xavfli moddalarning tarqalishining oldini olishga va noqonuniy dorilar aylanmasining tashkiliy tarmog'ini aniqlashga imkon berdi.