O‘zbekistonning Isroildagi elchixonasi 12-martga qadar amal qiluvchi favqulodda holat tartibi va hozirgi xavfsizlik vaziyati munosabati bilan ushbu mamlakatda vaqtincha bo‘lib turgan fuqarolarga murojaat yo‘lladi.
Favqulodda holat tartibi doirasida mamlakatda bolalar bog‘chalari va maktablar ishlamayapti, hayotiy muhim xizmatlardan tashqari aksariyat korxona va tashkilotlar faoliyatiga taqiq qo‘yilgan. Ommaviy tadbirlar bekor qilingan.
Diplomatik vakolatxona sirena ovozi eshitilganda eng yaqin bombapanohlarga yoki himoyalangan xonaga yo‘l olishni va mahalliy xizmatlar ko‘rsatmalariga amal qilishni tavsiya etdi. Shuningdek, fuqarolarga raketa tushgan joylarni va havo hujumidan mudofaa tizimlari ishini foto va videoga olish taqiqlangani eslatildi.
Raketa parchalari yoki shubhali buyumlar aniqlanganda, ularga yaqinlashmaslik va tegishli xizmatlarga xabar berish tavsiya etilmoqda.
Xorijlik ishchilar Isroil IIV huzuridagi Aholi va migratsiya boshqarmasi (PIBA) kol markaziga 1−700−707−889 raqami orqali murojaat qilishlari mumkin. Favqulodda xizmatlar telefonlari: 100 — politsiya, 101 — tez yordam (Magen David Adom), 102 — yong‘in-qutqaruv xizmati, 104 — Frontorti qo‘mondonligi.
Elchixona, shuningdek, Misr bilan chegaradagi “Taba/Begin” nazorat-o‘tkazish punkti orqali mamlakatdan chiqib ketish tartibini tushuntirdi. Sharm-ash-Shayxdan O‘zbekistonga, jumladan, Uzbekistan Airways, Centrum Air, Qanot Sharq va Air Samarkand aviakompaniyalari tomonidan reyslar amalga oshirilmoqda. Qiyinchiliklar yuzaga kelgan taqdirda, fuqarolarga O‘zbekistonning Isroil yoki Misrdagi elchixonalariga murojaat qilish tavsiya etiladi.
Konsullik yordamini olish uchun fuqarolar O‘zbekistonning Isroildagi elchixonasi bilan 03−672−2466, 03−672−2371, 03−758−5075, 03−758−5076 telefon raqamlari, shuningdek, +972 54 485 1397 tezkor aloqa raqami (tunu kun) orqali bog‘lanishlari mumkin.
Qo‘shimcha ma’lumotlar Konsullik xizmati Telegram kanalida va
Diplomatik vakolatxona fuqarolar xavfsizligi ustuvor vazifa bo‘lib qolishini ta’kidladi va faqat rasmiy ma’lumot manbalariga ishonishga chaqirdi.
Kuni kecha O‘zbekiston prezidenti Saudiya Arabistoni, BAA va Qatardan vatandoshlarni qaytarish uchun aviareyslarni tashkil etish bo‘yicha topshiriq berdi. Shu bilan birga, hukumat janubiy yo‘nalishdagi xavflarni inobatga olgan holda eksport-import operatsiyalari uchun muqobil yo‘nalishlarni ko‘rib chiqmoqda.
28-fevraldan beri AQSh va Isroil Eron hududiga zarbalar bermoqda. Bunga javoban Eron Fors ko‘rfazi mamlakatlaridagi AQSh harbiy bazalariga hujum qilgan.

Посольство Узбекистана в Израиле обратилось к временно пребывающим в стране гражданам в связи с режимом чрезвычайного положения, действующим до 12 марта, и текущей ситуацией с безопасностью.
В рамках режима чрезвычайного положения в стране не работают детские сады и школы, деятельность большинства предприятий и организаций, кроме жизненно важных услуг, приостановлена. Массовые мероприятия отменены.
Дипломатическое представительство рекомендовало при звуке сирены направляться в ближайшие бомбоубежища или защищённые помещения и следовать указаниям местных служб. Также напомнили, что запрещено фотографировать и снимать на видео места падения ракет и работу систем противовоздушной обороны.
При обнаружении обломков ракет или подозрительных предметов рекомендуется не приближаться к ним и сообщать в соответствующие службы.
Иностранные работники могут обращаться в колл-центр Управления по вопросам населения и иммиграции (PIBA) при МВД Израиля по номеру 1−700−707−889. Телефоны экстренных служб: 100 — полиция, 101 — скорая помощь (Magen David Adom), 102 — пожарно-спасательная служба, 104 — командование Фронторти.
Посольство также разъяснило порядок выезда из страны через контрольно-пропускной пункт «Таба/Бегин» на границе с Египтом. Из Шарм-эш-Шейха в Узбекистан выполняются рейсы авиакомпаниями Uzbekistan Airways, Centrum Air, Qanot Sharq и Air Samarkand. В случае трудностей гражданам рекомендуется обращаться в посольства Узбекистана в Израиле или Египте.
Для получения консульской помощи граждане могут связаться с посольством Узбекистана в Израиле по телефонам 03−672−2466, 03−672−2371, 03−758−5075, 03−758−5076, а также по номеру экстренной связи +972 54 485 1397 (круглосуточно).
Дополнительная информация публикуется в Telegram-канале Консульской службы и по электронной почте Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в браузере должен быть включен Javascript..
Дипломатическое представительство подчеркнуло, что безопасность граждан остаётся приоритетной задачей, и призвало доверять только официальным источникам информации.
Вчера президент Узбекистана дал указание организовать авиарейсы для возвращения граждан из Саудовской Аравии, ОАЭ и Катара. Одновременно правительство рассматривает альтернативные направления для экспортно-импортных операций с учётом рисков на южном направлении.
С 28 февраля США и Израиль наносят удары по территории Ирана. В ответ Иран атаковал военные базы США в странах Персидского залива.