O'zbekistonda yo'lovchilar endi bojxona deklaratsiyasini mobil ilova orqali rasmiylashtirishlari mumkin. Elektron hujjat bojxona tizimida avtomatik ravishda paydo bo'ladi, bu chegara nazoratini osonlashtiradi va kutish vaqtini qisqartiradi.
O'zgarishlar Adliya vazirligi tomonidan ro'yxatga olingan yo'lovchi bojxona deklaratsiyasini to'ldirish tartibi bo'yicha yangilangan Ko'rsatmalarda mustahkamlandi.
Yangiliklar shuningdek 16 yoshdan kichik shaxslarga tegishli tovarlarni deklaratsiya qilish qoidalarini aniqlaydi. Bunday hollarda deklaratsiyada nafaqat buyumning nomi, balki egasining pasport ma'lumotlari yoki ID-kartasi ham ko'rsatilishi kerak. Bojxona xodimlarining qulayligi uchun hujjatni rasmiylashtirishda tizimda texnik xatolarni to'g'rilash imkoniyati ta'minlandi.
Mobil qurilmalarga alohida e'tibor qaratildi: endi mamlakatga olib kiriladigan barcha gadjetlar bojsiz olib kirish chegaralaridan qat'i nazar majburiy deklaratsiya qilinishi kerak. Tizim operatorining bazasida allaqachon ro'yxatga olingan yoki O'zbekiston hududida sotib olingan qurilmalar bundan mustasno.
Tizim chegara rasmiylashtirishni tezlashtirish va jarayonni ham fuqarolar, ham bojxona xodimlari uchun aniqroq va qulayroq qilish uchun mo'ljallangan.

В Узбекистане пассажиры теперь могут оформлять таможенную декларацию через мобильное приложение. Электронный документ автоматически появляется в системе таможни, что упрощает контроль на границе и сокращает время ожидания.
Изменения закреплены в обновленной Инструкции о порядке заполнения пассажирской таможенной декларации, зарегистрированной Министерством юстиции.
Нововведения также уточняют правила декларирования товаров, принадлежащих лицам моложе 16 лет. В таких случаях в декларации необходимо указывать не только наименование предмета, но и паспортные данные или ID-карту владельца. Для удобства сотрудников таможни предусмотрена возможность исправлять технические ошибки прямо в системе при оформлении документа.
Особое внимание уделено мобильным устройствам: теперь все гаджеты, ввозимые в страну, подлежат обязательному декларированию вне зависимости от лимитов беспошлинного ввоза. Исключение составляют устройства, уже зарегистрированные в базе оператора системы или приобретенные на территории Узбекистана.
Система призвана ускорить оформление на границе и сделать процесс более прозрачным и удобным как для граждан, так и для таможенников.