️ Davlat xavfsizlik xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, Fuqarolik ishlari bo‘yicha Pastdarg‘om tuman sudining sudyasi 300 dollar miqdorida pora olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi. Hodisa sudyaning aliment to‘lash bo‘yicha ishni qayta ko‘rib chiqish jarayonida sodir bo‘ldi, bu esa sud tizimidagi korrupsiya muammolarini yana bir bor ochib berdi.
️ Ma’lum qilinishicha, tuman sudi 2022-yilda ayolning 2022-yilda tug‘ilgan farzandi voyaga yetguniga qadar javobgar fuqarodan aliment undirish to‘g‘risida hal qiluv qaror chiqargan. Biroq, javobgar tomon yangi ochilgan holatlar bo‘yicha qarorni qayta ko‘rib chiqish uchun FIB Pastdarg‘om tuman sudiga ariza bilan murojaat qilgan.
️ Sudya o‘z ish yurituviga kelib tushgan ushbu arizaga asosan, 27-fevral kuni sudning 2022-yildagi hal qiluv qarorini bekor qilib, ishni mazmunan qayta ko‘rishni 11-mart kuniga tayinlagan. Shuningdek, u ishni da’vogarning foydasiga ijobiy hal etib berish evaziga undan 300 dollar talab qilgan, bu esa pora olishning aniq dalili sifatida qayd etilgan.
️ Hozirda Bosh prokuratura tomonidan sudyaga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi 2-qismi “v” bandi (Tamagirlik yo‘li bilan pora olish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda. Bu holat sud tizimida korrupsiyaga qarshi kurashning davom etayotganligini ko‘rsatadi, ammo shu bilan birga bunday hodisalar tizimning zaif tomonlarini ochib beradi.

️ The State Security Service reports that a judge of the Pastdargom District Court for Civil Cases was caught red-handed while accepting a bribe of $300. The incident occurred during the review of a child support case, highlighting ongoing corruption issues within the judicial system.
️ According to the report, the district court had issued a ruling in 2022 ordering a responsible citizen to pay child support until the woman's child, born in 2022, reaches adulthood. However, the respondent appealed to the FIB Pastdargom District Court, requesting a review of the decision based on newly emerged circumstances.
️ The judge, upon receiving this appeal in his proceedings, canceled the 2022 court ruling on February 27 and scheduled a substantive review of the case for March 11. Additionally, he demanded $300 from the plaintiff in exchange for a favorable resolution of the case, which was documented as clear evidence of bribery.
️ Currently, the General Prosecutor's Office has initiated a criminal case against the judge under Part 2, Clause "v" of Article 210 of the Criminal Code (Extortionate bribery), and investigative actions are underway. This case underscores the persistent challenges in combating corruption within the court system, revealing systemic vulnerabilities.