️ Davlat xavfsizlik xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, Fuqarolik ishlari bo‘yicha Pastdarg‘om tuman sudining sudyasi 300 dollar miqdorida pora olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi. Hodisa sudyaning aliment to‘lash bo‘yicha ishni qayta ko‘rib chiqish jarayonida sodir bo‘ldi, bu esa sud tizimidagi korrupsiya muammolarini yana bir bor ochib berdi.
️ Ma’lum qilinishicha, tuman sudi 2022-yilda ayolning 2022-yilda tug‘ilgan farzandi voyaga yetguniga qadar javobgar fuqarodan aliment undirish to‘g‘risida hal qiluv qaror chiqargan. Biroq, javobgar tomon yangi ochilgan holatlar bo‘yicha qarorni qayta ko‘rib chiqish uchun FIB Pastdarg‘om tuman sudiga ariza bilan murojaat qilgan.
️ Sudya o‘z ish yurituviga kelib tushgan ushbu arizaga asosan, 27-fevral kuni sudning 2022-yildagi hal qiluv qarorini bekor qilib, ishni mazmunan qayta ko‘rishni 11-mart kuniga tayinlagan. Shuningdek, u ishni da’vogarning foydasiga ijobiy hal etib berish evaziga undan 300 dollar talab qilgan, bu esa pora olishning aniq dalili sifatida qayd etilgan.
️ Hozirda Bosh prokuratura tomonidan sudyaga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi 2-qismi “v” bandi (Tamagirlik yo‘li bilan pora olish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda. Bu holat sud tizimida korrupsiyaga qarshi kurashning davom etayotganligini ko‘rsatadi, ammo shu bilan birga bunday hodisalar tizimning zaif tomonlarini ochib beradi.

️ Служба государственной безопасности сообщает, что судья Пастдаргомского районного суда по гражданским делам был задержан с поличным при получении взятки в размере 300 долларов. Инцидент произошел в ходе пересмотра дела о взыскании алиментов, что вновь высветило проблемы коррупции в судебной системе.
️ По имеющимся данным, районный суд в 2022 году вынес решение о взыскании алиментов с ответственного гражданина до совершеннолетия ребенка женщины, родившегося в 2022 году. Однако ответчик обратился в ФИБ Пастдаргомского районного суда с заявлением о пересмотре решения в связи с вновь открывшимися обстоятельствами.
️ Судья, рассмотрев это заявление, поступившее в его производство, 27 февраля отменил решение суда 2022 года и назначил на 11 марта пересмотр дела по существу. Кроме того, он потребовал 300 долларов от истца в обмен на положительное решение дела в его пользу, что было зафиксировано как явное доказательство взяточничества.
️ В настоящее время Генеральной прокуратурой возбуждено уголовное дело в отношении судьи по части 2 пункта «в» статьи 210 Уголовного кодекса (Получение взятки путем вымогательства), и проводятся следственные действия. Этот случай демонстрирует продолжающуюся борьбу с коррупцией в судебной системе, но также выявляет ее уязвимости.