Hillary Clinton Kongress qo'mitasiga Jeffrey Epstinning jinoyatlaridan "hech qanday xabari yo'q"ligini aytdi va sobiq prezident Donald Trumpni Epstin bilan o'tmishdagi aloqasi haqida qasamyod qilgan holda so'roq qilishni talab qildi.
"Men haqiqat yorug'likka chiqishini xohlayman," dedi sobiq Davlat kotibi yopiq eshiklar ortida soatlab guvohlik berganidan keyin.
Uning eri, sobiq prezident Bill Clinton juma kuni guvohlik beradi. Er-xotin qo'mitaning chaqiruviga qarshilik ko'rsatib, uni siyosiy sabablarga ko'ra e'lon qilishdi, ammo Kongressga qarshi hurmatsizlik jarayonlari boshlanishidan oldin guvohlik berishga rozi bo'lishdi.
Clinton o'zining ochiq bayonotida "Men Epstinni hech qachon uchratmaganman, uning samolyotida uchmaganman yoki oroliga, uylariga yoki ofislariga tashrif buyurmaganman" dedi. U, shuningdek, Trumpni to'g'ridan-to'g'ri qasamyod qilgan holda so'roq qilishni talab qildi.
Guvohlik berish jarayoni yopiq eshiklar ortidagi majlisdan surat olingani sababli to'xtatildi. Demokratlar buni "qoidalarga mutlaqo zid" deb atashdi.
Demokratik kongressmenlar guvohlik berishni vaqtni behuda sarflash deb baholadilar va Trump ham guvohlik berishini talab qilishdi.

Хиллари Клинтон заявила комитету Конгресса, что "не знала" о преступлениях Джеффри Эпштейна, и призвала законодателей допросить под присягой бывшего президента Дональда Трампа о его прошлых связях с покойным секс-преступником.
"Я хочу, чтобы правда вышла наружу", — сказала бывший госсекретарь США после нескольких часов дачи показаний за закрытыми дверями комитету, расследующему дело Эпштейна.
Её муж, бывший президент Билл Клинтон, даст показания в пятницу. Супруги изначально сопротивлялись вызову комитета, назвав его политически мотивированным, но согласились дать показания перед угрозой процедуры неуважения к Конгрессу.
В своём вступительном заявлении Клинтон сказала: "Я не помню, чтобы когда-либо встречала мистера Эпштейна. Я никогда не летала на его самолёте и не посещала его остров, дома или офисы". Она также потребовала, чтобы комитет вызвал Трампа для дачи показаний под присягой.
Допрос был приостановлен из-за утечки фотографии из закрытого заседания. Демократы назвали это "полностью против правил".
Члены комитета от Демократической партии охарактеризовали слушания как пустую трату времени и потребовали, чтобы Трамп также дал показания.