Indoneziya Quddusga birinchi bo'lib 1000 askar yuborishni rejalashtirmoqda, bu Donald Trampning Tinchlik Kengashi ostidagi Xalqaro Barqarorlashtirish Kuchlarining bir qismi sifatida Jarkarta 8000 askarni yuborishga va'da bergan edi.
Indoneziya armiyasi matbuot kotibi brigada generali Donni Pramono birinchi askarlar aprel oyiga qadar Quddusga yetib borishini aytdi, asosiy qismi iyun oyiga qadar joylashadi.
Ammo tez joylashtirish yaqinlashganda, ba'zi indoneziyaliklar o'z qurolli kuchlarining Isroilning Quddusdagi genotsid urushida qanday rol o'ynashini so'rayapti.
Indoneziya BMT boshchiligidagi tinchlikparvar missiyalarda tajribali ishtirokchi, ammo tanqidchilar BMT nazoratisiz, Indoneziya kuchlari AQSh tomonidan "piyoda" sifatida foydalanilishi mumkinligidan qo'rqishmoqda.
Indoneziya universiteti dotsenti Shofvan Al Banna Choiruzzad: "Biz Indoneziya falastinliklarni nazorat qilish uchun bufer sifatida foydalanilishidan qo'rqamiz" dedi.
Indoneziya Isroil bilan diplomatik aloqalarga ega emas, chunki u uzoq vaqtdan beri Falastin ishini qo'llab-quvvatlaydi.
Indoneziya - dunyodagi eng katta musulmon aholisiga ega davlat - Tinchlik Kengashi a'zolari orasida birinchi bo'lib Xalqaro Barqarorlashtirish Kuchlariga aniq sonli askarlarni yuborishga va'da berdi.
Jarkarta rasmiylari mamlakat Tinchlik Kengashida Saudiyya Arabistoni, Turkiya, Misr, Iordaniya, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari va Pokiston kabi boshqa davlatlar bilan birga "muvozanat" rolini o'ynashini ta'kidladilar.
Indoneziya prezidenti Prabovo Subianto Tinchlik Kengashi ishi va uning Quddusni qayta qurish rejalari haqida qiyin savollarga duch kelishi mumkin.
Tinchlik Kengashining ijroiya qo'mitasiga Tramp, uning kuyovi Jared Kushner, AQSh Davlat kotibi Marko Rubio va boshqalar kiradi.
Falastin ishtiroki "o'tish davri qo'mitasi" ga ajratilgan, buni sobiq Falastin Ma'muriyati o'rinbosari vaziri Ali Shaath boshqaradi.
Prabovo fuqarolik jamiyati va diniy guruhlar vakillari bilan uchrashganda, u Tinchlik Kengashidan chiqishga tayyor ekanligini aytdi, agar u "mustaqil Falastin maqsadiga erishishda muvaffaqiyatsiz bo'lsa".
Indoneziya Tashqi ishlar vazirligi ham mamlakat askarlari Quddusda "faqat Falastinning tiklanishi va mustaqillik va suverenitet uchun kurashini qo'llab-quvvatlash uchun" bo'lishini ta'kidladi.

Индонезия готовится отправить 1000 солдат в Газу в течение нескольких недель, что станет первым контингентом из примерно 8000 военнослужащих, которые Джакарта обязалась развернуть на палестинской территории в составе Международных сил стабилизации (МСС) под эгидой Совета мира президента США Дональда Трампа.
Представитель индонезийской армии бригадный генерал Донни Прамоно сообщил СМИ, что первые войска готовятся прибыть в анклав к апрелю, а основная часть будет на месте в Газе к июню.
Однако по мере приближения спешного развертывания некоторые индонезийцы задаются вопросом, какую роль их вооруженные силы будут играть в миссии на фоне геноцидной войны Израиля против палестинской территории.
Индонезия является опытным участником миротворческих миссий под руководством ООН, но критики опасаются, что без надзора ООН индонезийские силы могут быть использованы США в качестве "пешек" для контроля над палестинцами в Газе и легитимизации оккупации анклава.
"Мы боимся, что Индонезию используют в качестве буфера для контроля над палестинцами", - заявил Al Jazeera Шофван Аль Банна Чойруззад, доцент Университета Индонезии.
Индонезия не имеет дипломатических отношений с Израилем из-за своей давней поддержки палестинского дела.
Индонезия - страна с самым большим мусульманским населением в мире - первой среди членов Совета мира обязалась предоставить конкретное количество солдат для МСС.
Официальные лица в Джакарте подчеркнули, что страна будет играть "балансирующую" роль в Совете мира наряду с другими странами, такими как Саудовская Аравия, Турция, Египет, Иордания, Катар, ОАЭ и Пакистан.
Президент Индонезии Прабово Субианто вскоре может столкнуться с трудными вопросами о работе Совета мира и его планах по восстановлению Газы и будущему палестинского населения территории.
Исполнительный комитет Совета мира включает Трампа, его зятя Джареда Кушнера, госсекретаря США Марко Рубио и других.
Участие палестинцев в совете ограничено "переходным комитетом" аполитичных технократов под руководством бывшего заместителя министра Палестинской администрации Али Шаата.
Прабово заявил группам гражданского общества, что готов выйти из Совета мира, если он "не сможет продвинуть цель независимой Палестины".
Министерство иностранных дел Индонезии также подчеркнуло, что войска страны будут в Газе "исключительно для поддержки восстановления Палестины и ее борьбы за независимость и суверенитет".