Eronning Hormuz bo‘g‘ozini blokadasi davom etar ekan, Britaniya bu muhim suv yo‘lini qayta ochish strategiyalarini muhokama qilish uchun 40 ga yaqin davlat bilan virtual maslahatlashuvlar o‘tkazmoqda. Dunyo neftining 20 foizi va suyuq tabiiy gazining (LNG) muhim qismi tinchlik davrida Fors ko‘rfazi ishlab chiqaruvchilaridan shu bo‘g‘oz orqali tashiladi.
Eron, uning hududiy suvlari bo‘g‘ozga kirib boradi, bo‘g‘ozni AQSh va Isroil 28-fevralda Tehronni zarba berganidan keyin kemachilikka yopdi. Ushbu blokada global neft narxlarini har bir barrel uchun 100 dollardan yuqoriga ko‘tarilishiga olib keldi – bu urushdan oldingi darajadan taxminan 40 foizga o‘sish – bu esa, ayniqsa Osiyodagi mamlakatlarni yoqilg‘i taqsimlash va sanoat ishlab chiqarishini qisqartirishga majbur qildi. Payshanba kuni Malayziya barcha davlat xizmatchilarini uydan ishlashga buyurdi, bu energiya tejashga qaratilgan.
AQSh ushbu muzokaralarda qatnashmayapti, chunki Tramp bu hafta bo‘g‘ozni qayta ochish uning mas’uliyati emasligini aytdi. U Yevropa mamlakatlariga “o‘z neftingizni o‘zingiz oling” deb aytdi. Britaniya tashqi ishlar kotibi Yvette Cooper boshchiligidagi video konferensiya Payshanba kuni tush paytida (11:00 GMT) boshlandi. Britaniya Bosh vaziri Keir Starmer o‘tgan chorshanba kuni matbuot anjumanida “Hormuz bo‘g‘ozi orqali xavfsiz o‘tishni ta’minlash uchun tegishli harakatlarga hissa qo‘shishga tayyor” deb bayonot imzolagan mamlakatlar ushbu haftadagi muzokaralarda qatnashishini aytdi.
Fransiya, Niderlandiya, Germaniya, Italiya, Kanada, Avstraliya va Birlashgan Arab Amirliklari ular qatoriga kiradi. Yevropa davlatlari dastlab urushga tortilishdan qo‘rqib, Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochishga aralashishdan bosh tortgan edi. Ammo urush davom etar ekan va neft va gaz narxlari global miqyosda oshib borayotgani sababli, Yevropa Ittifoqi davlatlari Britaniyaning bo‘g‘ozni qayta ochish koalitsiyasiga qo‘shilishga qaror qilgan, deb Yevropa Ittifoqi rasmiysi Reuters axborot agentligiga aytdi.
Starmer muzokaralardan oldin, mamlakatlar “erkin navigatsiyani tiklash, qolgan kemalar va dengizchilar xavfsizligini kafolatlash va muhim tovarlar harakatini qayta boshlash uchun barcha amalga oshirish mumkin bo‘lgan diplomatik va siyosiy choralarni baholaydi” deb aytdi. U shuningdek: “Ushbu uchrashuvdan so‘ng, biz harbiy rejalashtiruvchilarimizni chaqiramiz, jangovar harakatlar to‘xtaganidan keyin bo‘g‘ozni qanday qilib ochish va xavfsiz qilishimiz mumkinligini ko‘rib chiqamiz” deb qo‘shimcha qildi. Britaniya hukumati bo‘g‘ozni qayta ochish rejasi, shuningdek, dengiz yo‘lini minasizlantirishni va tankerlarni bu hududdan o‘tkazishda himoya qilishni o‘z ichiga oladi, deb aytdi.
York universiteti Siyosat va Xalqaro Munosabatlar kafedrasi dotsenti Kristofer Fetherston Al Jazeeraga aytishicha, ushbu sammitning muhim tarkibiy qismi AQShdan tashqari boshqa davlatlar ham diplomatik yo‘l bilan normal holatga qaytishga sodiqligini bildirishdir. U: “Starmer aniq AQSh-Britaniya munosabatlariga sodiqligini Trampga ko‘rsatmoqchi, Britaniya ba’zi Yevropa ittifoqchilariga rahbarlik qila oladi” dedi. Biroq, u shuningdek, Eron va butun dunyoga bu mamlakatlar Trampning talablariga ham bo‘ysunmayotganini bildiradi, deb Fetherston qo‘shimcha qildi.
Urush boshlanganidan beri, Eron o‘zining beshta tinchlik shartlaridan biri sifatida Hormuz bo‘g‘ozi ustidan hokimiyatni amalga oshirish huquqini xalqaro tan olinishini talab qilmoqda. U mart oyi boshidan beri faqat o‘zi “do‘st” deb hisoblagan mamlakatlarning bir nechta kemalariga bo‘g‘ozdan o‘tishga ruxsat berdi – asosan Hindiston, Pokiston, Malayziya va Xitoy bayroqlari ostidagilar. Boshqa mamlakatlar ham o‘z kemalarining xavfsiz o‘tishi uchun Eron bilan kelishuvlar tuzishga intilmoqda. O‘tgan hafta Eron ommaviy axborot vositalari mamlakat parlamenti bo‘g‘ozdan o‘tayotgan kemalardan to‘lov yig‘ish to‘g‘risida qonun qabul qilishni istayotgani haqida xabar berdi.

Поскольку фактическая блокада Ираном Ормузского пролива продолжается, Великобритания проводит виртуальные консультации с около 40 странами для обсуждения стратегий по возобновлению работы этого ключевого водного пути, через который в мирное время транспортируется 20% мировой нефти и сжиженного природного газа (СПГ) от производителей Персидского залива.
Иран, чьи территориальные воды простираются в пролив, заблокировал его для судоходства после того, как США и Израиль начали войну против Ирана ударами по Тегерану 28 февраля. Эта блокада привела к взлету мировых цен на нефть выше 100 долларов за баррель – рост примерно на 40% по сравнению с довоенным уровнем – вынуждая страны, особенно в Азии, нормировать топливо и сокращать промышленное производство. В четверг Малайзия приказала всем государственным служащим работать из дома в попытке сберечь энергию.
США не участвуют в этих переговорах, после того как Трамп на этой неделе заявил, что это не его ответственность – открывать пролив. Он сказал европейским странам «идите и добывайте свою собственную нефть». Видеоконференция под председательством министра иностранных дел Великобритании Иветт Купер началась в четверг в полдень (11:00 GMT). Премьер-министр Великобритании Кир Стармер на пресс-конференции в среду заявил, что в переговорах на этой неделе примут участие те страны, которые недавно подписали заявление о готовности «внести вклад в соответствующие усилия по обеспечению безопасного прохода через Ормузский пролив».
Среди них Франция, Нидерланды, Германия, Италия, Канада, Австралия и Объединенные Арабские Эмираты. Европейские страны изначально отказывались участвовать в открытии Ормузского пролива, опасаясь быть втянутыми в войну. Но по мере продолжения войны и роста цен на нефть и газ в глобальном масштабе страны ЕС решили присоединиться к коалиции Великобритании по открытию пролива, как сообщил Reuters официальный представитель ЕС.
Стармер перед переговорами заявил, что страны будут «оценивать все жизнеспособные дипломатические и политические меры, которые мы можем принять для восстановления свободы судоходства, гарантии безопасности застрявших судов и моряков и возобновления движения жизненно важных товаров». Он добавил: «После этой встречи мы также соберем наших военных планировщиков, чтобы рассмотреть, как мы можем мобилизовать наши возможности и сделать пролив доступным и безопасным после прекращения боевых действий». Правительство Великобритании заявило, что любой план по открытию пролива также будет включать обеспечение очистки морского пути от мин, а также второй этап по защите танкеров при пересечении района.
Кристофер Фезерстон, доцент кафедры политики и международных отношений Йоркского университета, заявил Al Jazeera, что ключевым компонентом этого саммита является сигнал о том, что другие страны, кроме США, привержены дипломатическим действиям для возвращения к нормальной ситуации. «Стармер явно пытается сигнализировать о приверженности американо-британским отношениям Трампу, показывая, что Великобритания может возглавить некоторых европейских союзников», – сказал он. «Однако он также сигнализирует Ирану и остальному миру, что эти страны не подчиняются требованиям Трампа», – добавил Фезерстон.
С начала войны Иран требует международного признания своего права осуществлять власть над Ормузским проливом как одно из своих пяти условий для объявления перемирия. С начала марта он разрешил проход через пролив лишь нескольким судам стран, которые считает «дружественными» – в основном под флагами Индии, Пакистана, Малайзии и Китая. Другие страны также спешат заключить сделки с Ираном для обеспечения безопасного прохода своих судов. На прошлой неделе иранские СМИ сообщили, что парламент страны стремится принять закон о взимании платы с судов, транзитирующих через пролив.