Gabonning media regulyatori fevral oyida hukumatga qarshi norozilik namoyishlari paytida xavfsizlikni bahona qilib, asosiy ijtimoiy tarmoq platformalarini noma'lum muddatga to'xtatdi. Bu qaror butun mamlakat bo'ylab muhokamalarga sabab bo'ldi.
E'lon qilinganidan bir necha hafta ichida ushbu markaziy Afrika davlatida cheklovlarni chetlab o'tish uchun Virtual Xususiy Tarmoqlardan (VPN) foydalanish keskin oshdi. Jandarmeriya poytaxt Librevil va boshqa shaharlardagi yo'l nazorat punktlarida yosh erkaklarni to'xtatib, VPN o'rnatilgan mobil telefonlarini musodara qila boshladi yoki egalarini hibsga oldi. Ogohlantirishlar og'zaki tarqaldi.
Faollar va muxolifat a'zolari davlat amaldorlarining sa'y-harakatlari tufayli ularning akkauntlari ham to'xtatilganini aytishdi. Ijtimoiy tarmoqlar dekabrdan beri fuqarolarning yig'ilishi va xabardor bo'lishiga yordam bergan edi, o'shanda ta'lim va sog'liqni saqlash sohasi xodimlari ish haqi va yashash narxlari inqirozi tufayli norozilik bildirgan edi.
Hukumat noto'g'ri ma'lumot, dezinformatsiya, pornografik kontent va nafratni qo'zg'atishni bloklash sababi sifatida keltirdi. Huquq himoyachilari hokimiyatni ifoda erkinligini konstitutsiyaga zid ravishda cheklash o'rniga, aybdorlarni jinoiy javobgarlikka tortish uchun tegishli tartibga rioya qilishga chaqirdi.
#KeepItOn koalitsiyasi kampaniya menejeri Felisia Antonioga ko'ra, "Gabonda asosiy raqamli aloqa platformalariga kirishga doimiy ravishda aralashish odamlarning asosiy huquqlariga, xususan, ifoda erkinligi va axborot olish huquqiga ochiqdan-ochiq hurmatsizlikdir."
Nelly Ngabima, "Princesse de Souba" nomi bilan tanilgan munozarali faol, Gabon hukumati amaldorlaridan uni "ijtimoiy tarmoqlardan yo'q qilish" bilan tahdid qilganini aytdi. Bir necha oy ichida uning Facebook, YouTube va TikTok'dagi 300 000 dan ortiq obunachiga ega akkauntlari to'xtatildi.
"Ular soxta akkauntlar yaratib, bizning identifikatorlarimizni qo'yishadi, keyin bizni identifikator o'g'irlashda xabar berishadi," dedi u. "Bugun gabonliklar hatto WhatsApp xabarini yuborishga qiynalishadi, chunki ular qo'rqishadi. Hatto telefonlari bilan ko'chaga chiqmaydilar."
Cheklovlar aprel oyida vaqtincha olib tashlandi. Biroq, fevral oyida qabul qilingan yangi qonun ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilaridan tasdiqlangan ism, manzil va ID raqamlarini taqdim etishni talab qiladi. Ijtimoiy tarmoqlar talablarga rioya qilmaganlik uchun 50 million Markaziy Afrika CFA franki (£66,000) jarima va qamoq jazosiga tortilishi mumkin.
Ushbu qonun norozilikni bostirishni kodifikatsiya qiluvchi bir qator keng qamrovli o'zgarishlardan biri bo'lib, fevral oyida imzolangan va o'tgan oy e'lon qilingan munozarali yangi fuqarolik kodeksini o'z ichiga oladi. Kodeks naturalizatsiya qilingan fuqarolarning huquqlarini cheklaydi va davlatga fuqarolikdan mahrum qilishni osonlashtiradi, deb tanqid qilindi.
Hukumat vakili Charlz Edgar Mombo tanqidlar muhokamaning mazmuniga emas, balki shakliga tegishli ekanligini aytdi va bu faqat kodeks parlament ratifikatsiyasidan oldin kuchga kirgani bilan bog'liqligini ta'kidladi.
Cheklovlarga qarshi sudga da'vo qilgan sobiq bosh vazir va muxolifat yetakchisi Alen-Klod Bilie-By-Nze aprel oyida 2008 yildagi eski ish bo'yicha firibgarlik va ishonchni suiiste'mol qilishda ayblanib hibsga olindi. Uning tarafdorlari ayblovlarni uydirma deb atashadi.
Ngabima 2015-2019 yillarda Gabon razvedkasi xodimi bo'lib, uning vazifalari siyosatchilar va harbiylarning telefonlarini tinglash va xabarlarini kuzatishni o'z ichiga olgan. Hozir Fransiyada yashab, u rejimning dissidentlarni kuzatish qobiliyatidan ogohlantirmoqda.
Gabon neftga boy mamlakat, ammo aholining uchdan bir qismi qashshoqlikda yashaydi, nepotizm va korruptsiya keng tarqalgan. Mamlakat norozilikni bostirish tarixiga ega. Oxirgi internet uzilishi 2023 yil avgustida, Ali Bongo g'alaba qozongan bahsli saylov oldidan sodir bo'lgan. Internet to'rt kundan keyin, harbiylar Bongoni hokimiyatdan chetlatib, uy qamog'iga olganidan so'ng tiklandi.
General Bris Oligi Nguema o'sha oyda hokimiyatni qo'lga kiritib, Bongo oilasining 56 yillik hukmronligini tugatgandan so'ng, o'zini boshqacha rahbar sifatida ko'rsatdi. 2025 yilgi prezidentlik saylovini 90% dan ortiq ovoz bilan yutib, Bongolar davridagilarga qaraganda ommaviy axborot vositalari uchun ochiqroq edi.
Biroq, tanqidchilar uning uzoq vaqtdan beri hokimiyatning ichki doirasida bo'lganini, Bongoning qarindoshi va xavfsizlik tizimining bir qismi ekanligini va hozir o'zidan oldingilarning, ayniqsa iqtisodiyotni noaniq boshqarishning qattiq usullaridan foydalanayotganini aytishadi.
"Bugun gabonliklar hali ham ochlikdan o'lishadi, ish topa olmaydilar va davolanishga qiynaladilar ... bularning barchasi Ali Bongo davrida ham mavjud edi," dedi Ngabima. "Aslida, hech narsa o'zgarmagan. Siz ma'lum xatti-harakatlarni qoralab, keyin kelib, xuddi shunday qilolmaysiz. Bu mumkin emas."

Медиарегулятор Габона в феврале бессрочно приостановил работу основных платформ социальных сетей, сославшись на проблемы безопасности во время антиправительственных протестов. Это решение стало главной темой обсуждения по всей стране.
В течение нескольких недель после объявления использование виртуальных частных сетей (VPN) для обхода ограничений резко возросло в этой центральноафриканской стране. Когда жандармерия начала останавливать молодых людей на дорожных постах в столице Либревиле и других городах, чтобы изъять мобильные телефоны с установленными VPN или задержать владельцев, предупреждения распространились из уст в уста.
Активисты и члены оппозиции заявили, что их аккаунты также были приостановлены из-за усилий государственных чиновников. Социальные сети помогали гражданам собираться и оставаться в курсе событий с декабря, когда работники сферы образования и здравоохранения протестовали из-за зарплат и кризиса стоимости жизни.
Правительство сослалось на дезинформацию, клевету, порнографический контент и разжигание ненависти как причины блокировки. Правозащитные группы призвали власти соблюдать надлежащую процедуру для привлечения нарушителей к ответственности, а не применять коллективное наказание через неконституционное ограничение свободы слова.
По словам Фелисии Антонио, менеджера кампании коалиции #KeepItOn, «это постоянное преднамеренное вмешательство в доступ к основным цифровым коммуникационным платформам в Габоне является вопиющим пренебрежением к фундаментальным правам людей, особенно к свободе выражения мнений и праву на доступ к информации».
Нелли Нгабима, скандально известная активистка, также известная как Принцесса де Суба, заявила, что получила угрозы от габонских правительственных чиновников, что они заставят ее «исчезнуть из социальных сетей». В течение нескольких месяцев ее аккаунты с общей аудиторией более 300 000 человек в Facebook, YouTube и TikTok были приостановлены.
«Они создают фейковые аккаунты и ставят наши данные на эти аккаунты, а затем сообщают о нас за кражу личных данных», — сказала она. «Сегодня габонцам даже трудно отправить сообщение в WhatsApp, потому что они боятся. Они даже не выходят на улицу со своими телефонами».
Ограничения были временно сняты в апреле. Однако новый закон, принятый в феврале, требует от пользователей социальных сетей предоставлять подтвержденные имена, адреса и идентификационные номера. Социальные сети могут быть оштрафованы на 50 миллионов центральноафриканских франков КФА (66 000 фунтов стерлингов) и приговорены к тюремному заключению за несоблюдение требований.
Этот закон является одним из ряда далеко идущих изменений, направленных на кодификацию подавления инакомыслия, включая спорный новый кодекс о гражданстве, подписанный в феврале и опубликованный в прошлом месяце. Кодекс подвергся критике со стороны тех, кто утверждает, что он ограничивает права натурализованных граждан и облегчает государству лишение гражданства.
Представитель правительства Шарль Эдгар Момбо заявил, что критика касается не столько существа дебатов, сколько их формы, предположив, что это связано только с тем, что кодекс вступил в силу до ратификации парламентом.
Бывший премьер-министр и лидер оппозиции Ален-Клод Били-Би-Нзе, подавший иск против ограничений в суд Либревиля, был арестован в апреле по обвинению в мошенничестве и злоупотреблении доверием по старому делу 2008 года. Его сторонники называют обвинения сфабрикованными.
Нгабима была сотрудником габонской разведки с 2015 по 2019 год, ее обязанности включали прослушивание телефонов и мониторинг сообщений политиков и военных, пока она не покинула страну. Сейчас она базируется во Франции и предупреждает, что ее опыт дал ей осознание способности режима следить за теми, кто считается диссидентами.
Габон, страна с огромным молодым населением, является богатой нефтью страной, но треть населения живет в глубокой бедности, а кумовство и коррупция широко распространены. Страна также имеет задокументированную историю подавления инакомыслия. Предпоследнее отключение интернета произошло в августе 2023 года, незадолго до спорных выборов, на которых победил Али Бонго. Интернет был восстановлен четыре дня спустя, после того как военные отстранили Бонго и поместили его под домашний арест.
Захватив власть в том же месяце, чтобы положить конец 56-летнему правлению семьи Бонго, генерал Брис Олиги Нгема представил себя как лидера другого типа. Президентские выборы 2025 года, которые он выиграл с более чем 90% голосов, были заметно более открытыми для внимания СМИ, чем предыдущие выборы при Бонго, иностранным СМИ было разрешено снимать подсчет голосов.
Однако его критики говорят, что он давно был частью внутреннего круга власти, как родственник Бонго и часть архитектуры безопасности, и теперь использует те же драконовские методы, что и его предшественники, особенно их непрозрачное управление экономикой.
«Сегодня габонцы все еще умирают от голода, не имеют работы и с трудом получают медицинскую помощь... все это уже существовало во времена Али Бонго», — сказала Нгабима. «На самом деле, строго говоря, ничего не изменилось. Нельзя убрать господина Али Бонго, потому что вы осудили определенное поведение, а затем прийти и воспроизвести то же самое. Это невозможно».