AQSh prezidenti Donald Tramp Tayvan rahbari Lay Chin-te bilan mumkin bo'lgan qurol savdosi haqida gaplashishni niyat qilmoqda. Bu diplomatik an'anadan keskin chekinish bo'ladi.
AQSh va Tayvan rahbarlari 1979 yildan beri to'g'ridan-to'g'ri gaplashmagan - o'shanda Vashington Pekindagi Xitoy hukumatini tan olish uchun Tayvan bilan rasmiy aloqalarni uzgan edi.
Xitoy Tayvanni o'z hududi deb da'vo qiladi va uni kuch bilan qaytarib olishni istisno qilmaydi. AQSh uzoq vaqtdan beri o'zini-o'zi boshqaradigan orolni qo'llab-quvvatlab kelmoqda va qonun bo'yicha uni o'zini himoya qilish vositalari bilan ta'minlashi shart, ammo bu Xitoy bilan diplomatik munosabatlarni saqlash bilan muvozanatlangan.
2016 yilda saylangan prezident sifatida Tramp Tayvanning o'sha paytdagi rahbari Tsay In-vendan telefon qo'ng'irog'ini qabul qilib, Pekinning g'azabiga sabab bo'lgan edi.
2024 yilda lavozimga kelgan prezident Lay so'nggi yillarda orol mudofaasini kuchaytirish bo'yicha eng kuchli harakatlardan birini amalga oshirmoqda.
Chorshanba kuni AQSh qurol savdosi haqida qaror qabul qilishdan oldin Lay bilan gaplashishni rejalashtirayotgani haqida so'ralganda, Tramp: "Men u bilan gaplashaman. Men hamma bilan gaplashaman... biz bu Tayvan muammosi ustida ishlaymiz", dedi.
U, shuningdek, Xitoy rahbari Si bilan munosabatlarini "ajoyib" deb atadi. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Tramp va Lay o'rtasidagi potentsial suhbat haqida so'ralganda, Xitoy "AQSh va Tayvan o'rtasidagi rasmiy almashinuvlarga" va AQShning Tayvanga qurol sotishiga qat'iy qarshi ekanligini aytdi.
1979 yilda AQSh Tayvan munosabatlari to'g'risidagi qonunni qabul qildi, unda AQSh "Tayvanni mudofaa xarakteridagi qurollar bilan ta'minlashi" mumkinligi aytilgan - shuning uchun u Tayvanga qurol sotishni davom ettirmoqda.
Tramp Tayvanga 14 milliard dollarlik qurol paketini sotish, jumladan, uchuvchisiz havo vositalariga qarshi uskunalar va havo hujumidan mudofaa raketa tizimlari amalga oshiriladimi yoki yo'qmi, hali qaror qilmaganini aytdi.
Financial Times hisobotiga ko'ra, Pekin hozirda Pentagonning yuqori siyosat amaldori Elbrij Kolbining taklif qilingan tashrifini to'xtatib turibdi - Tramp qurol kelishuvi bilan qanday munosabatda bo'lishini hal qilmaguncha tashrifni tasdiqlay olmasligini aytmoqda.
O'tgan hafta Pekindan Air Force One samolyotida qaytayotganda, Tramp Tayvanga qurol sotish haqida so'ralganida, u "juda qisqa vaqt ichida qaror qabul qilaman" dedi.
Trampning Pekin tashrifi chog'ida Xitoy Tayvan AQSh bilan munosabatlaridagi eng katta masalalardan biri ekanligini aniq aytgan edi, Si noto'g'ri muomala qilinsa, ikki superkuch o'rtasida "mojaro" bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirgan edi.
Tramp orol ustidan AQSh va Xitoy o'rtasida mojaro ehtimolini rad etgan bo'lsa-da, Si Tayvan haqida "juda qattiq" his qilishini aytdi. "Men hech qanday majburiyat olmadim", dedi u o'tgan hafta Air Force One samolyotida jurnalistlarga.
Tramp-Si uchrashuvidan beri Lay orol "suveren, mustaqil demokratik davlat" ekanligi va Tayvan bo'g'ozidagi tinchlik "qurbon qilinmasligi yoki almashtirilmasligi" haqida bayonotlar berdi.
Lay, shuningdek, AQSh qurol savdosi "mintaqaviy tinchlik va barqarorlikni saqlashning asosiy omili" ekanligini ta'kidladi. Tayvan Tashqi ishlar vazirligi Lay "Tayvan bo'g'ozidagi barqaror status-kvoni saqlash" bilan bog'liq masalalarni Tramp bilan muhokama qilishdan "xursand" bo'lishini aytdi.
Trampning 2016 yilda an'anani buzishi Xitoyning AQShga qo'ng'iroq bo'yicha shikoyat qilishiga olib keldi. Tramp, shuningdek, qurol savdosini Si bilan "batafsil" muhokama qilganini aytdi - agar bu rost bo'lsa, AQSh siyosatidan yana bir hayratlanarli chekinish.
1982 yilda AQSh Tayvanni qurol savdosi bo'yicha Pekin bilan maslahatlashmasligiga ishontirgan edi. Ammo Pekindan qaytayotganda bu majburiyat haqida so'ralganda, Tramp 1980-yillar "uzoq yo'l" ekanligini aytdi.
O'tgan dekabrda AQSh Tayvanga 11 milliard dollarlik qurol sotilishini ma'qulladi - eng yiriklaridan biri - bu Pekinning g'azabiga sabab bo'ldi. Tayvan prezident Lay davrida Xitoyning kuchayib borayotgan harbiy bosimiga qarshi turish uchun mudofaa xarajatlarini sezilarli darajada oshirdi.
Ko'plab tayvanliklar o'zlarini alohida millatning bir qismi deb hisoblashadi - garchi ko'pchilik Tayvan Xitoydan mustaqillik e'lon qilmaydigan yoki u bilan birlashmaydigan status-kvoni saqlash tarafdori.

Президент США Дональд Трамп заявил, что планирует поговорить с тайваньским лидером Лай Циндэ о возможной продаже оружия, что станет резким отходом от дипломатической традиции.
Лидеры США и Тайваня не разговаривали напрямую с 1979 года, когда Вашингтон разорвал официальные связи с Тайванем, чтобы признать китайское правительство в Пекине.
Китай считает Тайвань своей территорией и не исключает его захвата силой. США долгое время поддерживали самоуправляемый остров и по закону обязаны предоставлять ему средства самообороны, но балансировали это поддержанием дипломатических отношений с Китаем.
В 2016 году, будучи избранным президентом, Трамп принял телефонный звонок от тогдашнего лидера Тайваня Цай Инвэнь, что вызвало гнев Пекина.
Президент Лай, вступивший в должность в 2024 году, предпринимает одну из самых сильных за последние годы попыток укрепить оборону острова.
В среду, отвечая на вопрос, планирует ли он поговорить с Лаем перед принятием решения о продаже оружия США, Трамп сказал: «Я поговорю с ним. Я говорю со всеми... мы поработаем над этим, над тайваньской проблемой».
Он также назвал свои отношения с председателем КНР Си «удивительными». Представитель МИД Китая, комментируя возможный разговор Трампа и Лая, заявил, что Китай «решительно выступает против официальных обменов между США и Тайванем», а также против продажи оружия США Тайваню.
В 1979 году США приняли Закон об отношениях с Тайванем, который гласит, что США могут «предоставлять Тайваню оружие оборонительного характера» — поэтому они продолжают продавать оружие Тайваню.
Трамп заявил, что еще не решил, состоится ли продажа пакета вооружений Тайваню на сумму 14 миллиардов долларов, включающего, по сообщениям, оборудование для борьбы с беспилотниками и системы ракет ПВО.
Согласно отчету Financial Times, Пекин в настоящее время блокирует предлагаемый визит высокопоставленного чиновника Пентагона по вопросам политики Элбриджа Колби, заявляя, что не может одобрить визит, пока Трамп не решит, как поступить с оружейной сделкой.
На прошлой неделе, возвращаясь из Пекина на борту Air Force One после встречи с председателем Си, Трамп аналогично ответил на вопросы о продаже оружия Тайваню, сказав, что «примет решение в течение довольно короткого периода».
Во время визита Трампа в Пекин Китай дал понять, что Тайвань является одним из самых больших вопросов в отношениях с США, а Си предупредил о «конфликте» между двумя сверхдержавами в случае неправильного обращения.
И хотя Трамп отверг возможность конфликта между США и Китаем из-за острова, он сказал, что Си «очень сильно» относится к Тайваню. «Я не взял на себя никаких обязательств», — заявил он журналистам на борту Air Force One на прошлой неделе.
После встречи Трампа и Си Лай сделал заявления о том, что остров является «суверенным, независимым демократическим государством» и что мир в Тайваньском проливе не будет «принесен в жертву или обменен».
Лай также подчеркнул, что продажа оружия США является «ключевым фактором поддержания регионального мира и стабильности». МИД Тайваня заявил, что Лай был бы «рад» обсудить с Трампом вопросы, связанные с «поддержанием стабильного статус-кво в Тайваньском проливе».
Нарушение традиции Трампом в 2016 году привело к тому, что Китай подал жалобу США на звонок. Трамп также сказал, что он «подробно» обсудил продажу оружия с Си — еще один удивительный отход от политики США, если это правда.
В 1982 году США заверили Тайвань, что не будут консультироваться с Пекином по поводу продажи оружия Тайваню. Но когда его спросили об этом обязательстве на обратном пути из Пекина, Трамп сказал, что 1980-е годы — это «далекий путь».
В декабре прошлого года США одобрили продажу оружия Тайваню на сумму 11 миллиардов долларов — одну из крупнейших за всю историю, что вызвало гнев Пекина. Тайвань при президенте Лае значительно увеличил расходы на оборону, чтобы противостоять растущему военному давлению со стороны Китая.
Многие тайваньцы считают себя частью отдельной нации, хотя большинство выступает за сохранение статус-кво, при котором Тайвань не объявляет независимость от Китая и не объединяется с ним.