Nkashama tezkor choralar ko'rishga chaqirib, xodimlarning salohiyatini oshirish va Ituri provinsiyasini falokatdan qutqarish zarurligini ta'kidladi.
Rasmiylarga ko'ra, 15 mayda e'lon qilingan epidemiya boshlanganidan beri 900 dan ortiq gumon qilingan Ebola holati va 223 o'lim qayd etilgan.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) kasallik dastlab o'ylanganidan tezroq tarqalayotgani haqida ogohlantirib, xalqaro ahamiyatga ega favqulodda vaziyat e'lon qildi.
Dushanba kuni JSST bosh direktori Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kongoga safar qilish arafasida, Ebola epidemiyasi javob choralarini kengaytirish harakatlaridan o'zib ketayotganini va javob choralari "quvib yetish" holatida ekanligini aytdi.
Ebola, shuningdek, Kongoning Shimoliy va Janubiy Kivu provinsiyalarida, shuningdek, 7 tasdiqlangan holat qayd etilgan qo'shni Ugandada ham aniqlangan.
Gubernator Nkashama provinsiyaga malakali xodimlar va xavfsiz davolash markazlari kerakligini ta'kidladi. Ebola tufayli vafot etgan yaqinlarining jasadlarini olishga urinayotgan g'azablangan qarindoshlar ikkita davolash markaziga hujum qilgan.
"Bizning mavjud resurslarimiz urushga bag'ishlangan edi, va hozirgi ikkinchi urush yanada ko'proq talab qilmoqda", dedi u RFIga.
Ituri 2021 yildan beri harbiy boshqaruv ostida, fuqarolik hokimiyati harbiy general bilan almashtirilgan. Bu hududda ko'p yillar davomida faoliyat yuritgan o'nlab qurolli guruhlarni zararsizlantirish maqsad qilingan, jumladan, Islomiy Davlat guruhiga aloqador Ittifoqdosh Demokratik Kuchlar (ADF).
"Va nihoyat, moliyaviy resurslarni safarbar qilishimiz kerak - ular mavjud bo'lishi shart", dedi gubernator. "Qancha ko'p vaqt yo'qotsak, falokatga shuncha yaqinlashamiz."
Shanba kuni Afrika Kasalliklarni Nazorat qilish va Oldini olish Markazi (Africa CDC) rahbari Kongo, Uganda va Janubiy Sudan sog'liqni saqlash vazirlari bilan uchrashib, epidemiya tarqalishiga qarshi transchegaraviy muvofiqlashtirishni yakunladi.
Africa CDC bosh direktori doktor Jan Kaseya, epidemiya tarqalishini to'xtatish uchun 319 million dollar byudjet kelishilganini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, mablag'ning 10 foizi zararlangan mamlakatlar tomonidan ta'minlangan.
Shu kuni Janubiy Afrika Prezidenti Cyril Ramaphosa rejani qo'llab-quvvatlash uchun dastlabki 5 million dollar ajratishga va'da berdi.
Kaseya, afrikalik ishbilarmonlar qo'shimcha mablag' yig'ish uchun uchrashishini va xalqaro hamkorlar ham mablag' ajratayotganini qo'shimcha qildi.
Africa CDC, Angola, Burundi, Markaziy Afrika Respublikasi, Efiopiya, Keniya, Ruanda, Janubiy Sudan, Tanzaniya va Zambiya kabi boshqa mamlakatlarni epidemiya xavfi borligi haqida ogohlantirdi.
Bu epidemiya Ebola 1976 yilda kashf etilganidan beri Kongoda 17-chi bo'lib, dunyo bo'ylab Bundibugyo turidagi noyob Ebolaning uchinchi holatidir. Bundibugyoga qarshi hozircha vaktsina yoki dori-darmon mavjud emas, ammo vaktsinalar ishlab chiqilmoqda. JSST vaktsina tayyor bo'lishi uchun to'qqiz oygacha vaqt ketishi mumkinligini aytdi.

Военный губернатор провинции Итури в Демократической Республике Конго, эпицентра текущей вспышки Эболы, сравнил борьбу с распространением вируса с «войной», на которую не хватает ресурсов.
«Люди в пострадавших районах не получают достаточно еды», — заявил Джонни Лубойя Нкашама французскому вещателю RFI, добавив, что «другие болезни» и «перенаселенность» также являются проблемами.
Он призвал к «быстрому реагированию», включая укрепление потенциала персонала, чтобы предотвратить «катастрофу» в Итури.
По данным властей, с момента объявления вспышки 15 мая зарегистрировано более 900 подозрительных случаев Эболы и 223 предполагаемых смерти.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) заявила, что болезнь может распространяться быстрее, чем предполагалось изначально, и объявила чрезвычайную ситуацию международного значения.
В понедельник генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус, который должен отправиться в ДРК, заявил, что вспышка Эболы опережает срочные усилия по наращиванию ответных мер, и ответные меры «догоняют» ситуацию.
Эбола также была зарегистрирована в провинциях Северное и Южное Киву в ДРК, а также в соседней Уганде, где подтверждено семь случаев.
Разъясняя потребности своей провинции, Нкашама отметил, что необходимо как можно скорее развернуть «квалифицированный персонал» и создать «безопасные лечебные центры». Разгневанные родственники, пытающиеся забрать тела умерших от Эболы, атаковали два лечебных центра.
«Наши существующие ресурсы были посвящены войне, и эта вторая война, которая теперь на нас обрушилась, требует еще больше», — сказал он на RFI.
Итури находится под военным правлением с 2021 года, когда гражданская власть была заменена военным генералом в попытке нейтрализовать десятки вооруженных групп, действовавших в этом районе много лет, включая «Союзные демократические силы» (ADF), связанные с «Исламским государством».
«И наконец, нам нужно мобилизовать финансовые ресурсы — они должны быть доступны», — сказал губернатор. «Чем больше времени мы теряем, тем ближе мы к катастрофе».
В субботу глава Африканского центра по контролю и профилактике заболеваний (Africa CDC) встретился с министрами здравоохранения ДРК, Уганды и Южного Судана, чтобы завершить трансграничную координацию в ответ на вспышку.
Генеральный директор Africa CDC доктор Жан Касея заявил, что они также согласовали бюджет в 319 миллионов долларов для остановки распространения вспышки. По его словам, 10% средств уже получено от пострадавших стран.
В тот же день президент ЮАР Сирил Рамафоса пообещал выделить первоначальные 5 миллионов долларов на поддержку плана.
Касея добавил, что африканские бизнесмены встретятся на этой неделе для «сбора дополнительных средств», а международные партнеры также «выделяют средства».
Africa CDC предупредил, что другие страны континента — а именно Ангола, Бурунди, ЦАР, Эфиопия, Кения, Руанда, Южный Судан, Танзания и Замбия — находятся в зоне риска вспышки.
Эта вспышка является 17-й в ДРК с момента открытия Эболы в 1976 году. Это лишь третья в мире вспышка редкого вида Эболы Бундибугьо, который не наблюдался более десяти лет. В настоящее время не существует вакцин или лекарств, нацеленных на Бундибугьо, но вакцины разрабатываются. На прошлой неделе ВОЗ заявила, что для готовности вакцины может потребоваться до девяти месяцев.