Eronning bosh muzokarachisi Muhammad Bag‘ir G‘olibof Shveytsariyadagi muzokaralardan so‘ng AQSh bilan Eronga tegishli muzlatilgan 12 milliard dollarlik mablag‘ni ozod qilish bo‘yicha kelishuvga erishilganini ma’lum qildi.
Kelishuvga ko‘ra, AQSh Eron neftiga nisbatan sanksiyalarni 60 kunga yumshatdi. Buning evaziga Tehron xalqaro yadroviy inspektorlarning mamlakatga qaytishiga ruxsat berish majburiyatini oldi. Bu AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushini tugatish bo‘yicha muzokaralar doirasida amalga oshirildi.
Shu bilan birga, Isroil va Livan AQShda muzokaralar o‘tkazishi rejalashtirilgan. Livanda sulh barqaror saqlanayotgani qayd etilmoqda.
Mojaroning 116-kuni davom etayotgan bir paytda, ushbu kelishuv mintaqadagi keskinlikni pasaytirishga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda. Biroq, AQSh rejimining ushbu kelishuvga qanchalik sodiq qolishi noaniqligicha qolmoqda.

Главный переговорщик Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил, что после переговоров в Швейцарии было достигнуто соглашение с США об освобождении 12 миллиардов долларов замороженных иранских средств.
В рамках сделки США ослабили санкции против иранской нефти на 60 дней после того, как Тегеран обязался разрешить международным ядерным инспекторам вернуться в страну в ходе переговоров о прекращении американо-израильской войны против Ирана.
Ожидается, что Израиль и Ливан проведут переговоры в США, поскольку режим прекращения огня в Ливане, как утверждается, сохраняется.
Конфликт продолжается уже 116-й день. Данное соглашение рассматривается как важный шаг по снижению напряженности в регионе, однако остается неясным, насколько режим США будет придерживаться договоренностей.