Nepalning Chitwan tumanidagi saylov mitingida rep musiqasi jaranglab turardi. 35 yoshli repchi-siyosatchi Balendra Shah (Balen) tarafdorlari uning AI yordamida yaratilgan saylov qo‘shig‘i matnlarini kuylashardi: "Vaqt tugadi, soxta rahbarlar, o‘yin tugadi. 5-martda qo‘ng‘iroqni chalamiz".
Balen Shah poytaxt Katmandu meri sifatida atigi uch yil ishlagandan so‘ng bosh vazirlikka nomzod bo‘ldi. Uning Rastriya Swatantra partiyasi (RSP) 2022-yilgi umumiy saylovda to‘rtinchi o‘rinni egallagan.
O‘tgan sentyabr oyida yosh nepaliklarning korruptsiyaga qarshi o‘limga olib kelgan norozilik namoyishlari sobiq bosh vazir KP Sharma Oli iste’foga chiqishga majbur qilgach, yangi yuzlarga qiziqish oshdi.
Nepal o‘ttiz yildan ortiq vaqt davomida uchta asosiy partiya (ikki kommunistik partiya va Nepali Kongress) hukmronligidagi beqaror koalitsiyalar ko‘rdi. Markaziy Osiyo tadqiqotlari markazi direktori Nishchal N Pandeyning so‘zlariga ko‘ra, bu tarixiy saylovlar bo‘lib, odamlar eski yuzlardan charchagan.
Bu safar saylovda 915 mingdan ortiq birinchi marta ovoz beruvchilar ishtirok etadi. Balen Shahning asosiy kampaniya mavzusi ish o‘rinlari yaratish bo‘lib, yoshlar orasida ishsizlik darajasi Janubiy Osiyodagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biri hisoblanadi (20,6%).
Shah Jhapa-5 saylov okrugida KP Sharma Oliga qarshi kurashmoqda. Bu okrug ko‘p yillar davomida sobiq bosh vazir uchun ishonchli saylov okrugi bo‘lgan, ammo norozilik namoyishlari xotirasi hali yangi.
Balen Shah ommaviy axborot vositalari bilan intervyu berishdan ko‘ra ijtimoiy tarmoqlar orqali murojaat qilishni afzal ko‘radi. Tanqidchilar uning bu strategiyasi o‘z faoliyati bo‘yicha jamoatchilik nazoratidan qochishga imkon beradi, deb hisoblaydi.
KP Sharma Oli esa o‘z partiyasining keng tarqalgan tashkilot tuzilmasi tufayli g‘alaba qozonish imkoniyati borligiga ishonadi.

На предвыборном митинге в районе Читван в Непале звучала рэп-музыка. Сторонники 35-летнего рэпера-политика Балендры Шаха (Балена) выкрикивали слова его кампанийной песни, созданной с помощью ИИ: "Время вышло, фальшивые лидеры, игра окончена. Мы позвоним в колокол 5 марта".
Бален Шах баллотируется на пост премьер-министра после всего трёх лет работы мэром столицы Катманду. Его партия «Раштрия Сватантра» (RSP) заняла четвёртое место на последних парламентских выборах в 2022 году.
После смертельных антикоррупционных протестов молодых непальцев в сентябре прошлого года, которые вынудили тогдашнего премьер-министра КП Шарму Оли уйти в отставку, возрос спрос на новые лица в политике.
Более трёх десятилетий Непал переживал череду нестабильных коалиционных правительств, в основном доминируемых тремя партиями: двумя коммунистическими партиями и центристским Непальским конгрессом.
По словам директора Центра исследований Южной Азии Нишчала Н. Пандея, эти выборы исторические, так как люди устали от старых лиц и хотят увидеть поколенческое противостояние.
На этих выборах более 915 тысяч избирателей проголосуют впервые. Ключевым посылом кампании Балена Шаха является создание рабочих мест, поскольку уровень безработицы среди молодёжи в Непале составляет 20,6% — один из самых высоких в Южной Азии.
Шах соревнуется с КП Шармой Оли в избирательном округе Джапа-5, который долгие годы был надёжным местом для экс-премьера, но память о протестах, где полиция применила смертоносную силу против тысяч безоружных студентов, ещё свежа.
Бален Шах в основном избегает интервью с прессой, предпочитая общаться с избирателями через социальные сети. Критики утверждают, что эта стратегия позволяет ему избегать публичной проверки его рекорда.
КП Шарма Оли, несмотря на отставку, верит в свои шансы на победу благодаря широкой сети поддержки своей партии на местах.