AQSh va Isroilning Eron bilan urushining so‘nggi bosqichida Fors ko‘rfazi Hamkorlik Kengashi (GCC) tarkibidagi olti mamlakatda yashovchi deyarli 62 million kishi xavf ostida qoldi. Bu mamlakatlar—Bahrayn, Quvayt, Ummon, Qatar, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari (BAA)—iqtisodiy imkoniyatlari bilan tanilgan bo‘lsa-da, hozirda mintaqaviy mojaroning bevosita ta‘sirini boshdan kechirmoqda.
GCC mamlakatlarida jami 35 millionga yaqin chet ellik ishchi, asosan Janubiy Osiyodan kelganlar, yashaydi. Saudiya Arabistoni va Ummon bundan mustasno, qolgan to‘rt mamlakatda chet ellik ishchilar aholining asosiy qismini tashkil etadi. Bu ishchilar avlodlar davomida mehnatkashlar, qurilish ishchilari, uy xodimlari, xavfsizlik xodimlari va tozalovchilar sifatida ishlab, Fors ko‘rfazi mamlakatlarining zamonaviy infratuzilmasini qurishda muhim rol o‘ynagan.
Ko‘plab chet ellik ishchilar boshqa mamlakatlar fuqaroligiga ega bo‘lsa-da, Fors ko‘rfazini o‘z uylari deb hisoblaydi. Bundan tashqari, yuqori malakali chet ellik ishchilar bank, moliya, texnologiya, muhandislik, aviatsiya, tibbiyot va media kabi sohalarda uzoq tarixga ega. Masalan, BAA asoslangan Global Media Insight ma‘lumotlariga ko‘ra, GCC mamlakatlaridagi eng yirik chet ellik guruhlari asosan Hindiston, Pokiston, Bangladesh, Misr va Filippindan kelgan.
Saudiya Arabistoni GCCdagi eng katta aholiga ega mamlakat bo‘lib, deyarli 37 million kishi yashaydi, shundan 20,5 million mahalliy aholi va 16,4 million chet ellik rezident. BAA ikkinchi o‘rinda turadi—11,3 million aholi, shundan atigi 12% mahalliy, qolgan 88% chet ellik. Quvayt, Ummon, Qatar va Bahraynda ham chet ellik ishchilar aholining katta qismini tashkil etadi, bu esa mintaqaning iqtisodiy va ijtimoiy tuzilishiga katta ta‘sir ko‘rsatmoqda.
Urushning kengayishi GCC mamlakatlaridagi bu katta chet ellik aholisi uchun jiddiy xavf tug‘diradi, chunki ular mojaro natijasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan iqtisodiy beqarorlik, ishsizlik va ijtimoiy muammolarga duchor bo‘lishi mumkin. Bu vaziyat mintaqaning mehnat bozori va turmush darajasiga salbiy ta‘sir ko‘rsatishi kutilmoqda, ayniqsa chet ellik ishchilarning hayoti va ish joylari xavf ostida qolganligi sababli.

В результате последней эскалации войны США и Израиля с Ираном почти 62 миллиона человек, проживающих в шести странах Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ), оказались в зоне риска. Эти страны—Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ)—известны своими экономическими возможностями, но сейчас сталкиваются с прямым воздействием регионального конфликта.
В странах ССАГПЗ проживает около 35 миллионов иностранных рабочих, преимущественно из Южной Азии. За исключением Саудовской Аравии и Омана, иностранные рабочие составляют большинство населения в остальных четырех странах. Эти рабочие на протяжении поколений вносили значительный вклад в рабочую силу, включая трудящихся, строителей, домашний персонал, охранников и уборщиков, что было жизненно важно для создания современной инфраструктуры, которой известны государства Персидского залива.
Многие иностранные рабочие считают Персидский залив своим домом, несмотря на гражданство других стран. Кроме того, высококвалифицированные иностранные рабочие имеют долгую историю в таких отраслях, как банковское дело, финансы, технологии, инженерия, авиация, медицина и СМИ. Например, по данным Global Media Insight, агентства цифрового маркетинга из ОАЭ, крупнейшие группы неграждан в странах ССАГПЗ в основном из Индии, Пакистана, Бангладеш, Египта и Филиппин.
Саудовская Аравия является крупнейшей по населению страной ССАГПЗ с почти 37 миллионами жителей, из которых около 20,5 миллионов—местное население, а 16,4 миллиона—иностранные резиденты. ОАЭ занимают второе место—11,3 миллиона человек, из которых лишь 12% составляют местные жители, а остальные 88%—иностранцы. В Кувейте, Омане, Катаре и Бахрейне иностранные рабочие также составляют значительную долю населения, что оказывает серьезное влияние на экономическую и социальную структуру региона.
Расширение войны создает серьезную угрозу для этого крупного иностранного населения в странах ССАГПЗ, поскольку они могут столкнуться с экономической нестабильностью, безработицей и социальными проблемами в результате конфликта. Ожидается, что эта ситуация негативно скажется на рынке труда и уровне жизни в регионе, особенно учитывая риски для жизни и рабочих мест иностранных рабочих.