AQSh va Isroilning Eron qarshi boshlagan urushi Yevropaning o‘ng qanot partiyalari va shaxslari o‘rtasida chuqur ixtiloflarni ochib berdi. Bir tomonda, Britaniyaning Reform UK partiyasi asoschisi Nayjel Faraj kabi Atlantistlar urushni qo‘llab-quvvatlamoqda. Faraj o‘zining X ijtimoiy tarmog‘idagi postida Birlashgan Qirollik Bosh vaziri Kier Starmerni “Eronga qarshi ushbu muhim kurashda amerikaliklarni qo‘llab-quvvatlashga” chaqirdi. Bir necha kun o‘tgach, u Erondan qochayotgan barcha qochqinlar “Yaqin Sharqda joylashtirilishi kerak, Britaniyada emas” deb e’lon qildi.
Ispaniyaning o‘ng qanot Vox partiyasi ham urushni qo‘llab-quvvatlab, chap qanot Bosh vazir Pedro Sanchesning uni “asossiz” va “xavfli harbiy aralashuv” deb baholaganiga tanqid qildi. Biroq, boshqa tomondan, Germaniyaning Alternativ für Deutschland (AfD) partiyasi hammuassisi Tino Xrupalla AQSh Prezidenti Donald Trampning “urush prezidentiga” aylanayotganidan ogohlantirdi. AfDning Baden-Vyurtemberg shtati saylovlari uchun bosh nomzodi Markus Froxnmayr esa urushni “nozik baholash” kerakligini va Germaniya manfaatlarida undan kelib chiqadigan “yangi migratsiya oqimlarini” boshdan kechirmaslik kerakligini ta’kidladi.
Britaniyada Tommi Robinson va Pol Golding kabi jangovar shaxslar ham urush masalasida farqli pozitsiyalarni egalladilar. Isroilning qattiq tarafdori bo‘lgan Robinson urushni quvnoq qo‘llab-quvvatladi, Britaniya First partiyasi rahbari Golding esa “Bu bizning kurashimiz emas, urushimiz emas. Britaniyani birinchi o‘ringa qo‘ying” deb yozdi. Fransiyaning Milliy Front partiyasi rahbari Marin Le Pen yanvar oyida AQShning Venesuelaga aralashuvini tanqid qilib, “Davlatlarning suvereniteti hech qachon muzokara ob’ekti emas” deb e’lon qilgan edi, ammo Eron urushi boshlangach, u Fransiya Prezidenti Emmanüel Makronning kengayayotgan mojaroga javoban O‘rta dengizga samolyot tashuvchi yuborishini e’lon qilishida “hech qanday hayratlanarli narsa yo‘q” deb e’tiroz bildirmadi.
Londondagi Qirolicha Meri universiteti siyosatshunosi Tim Beyl Al Jazeeraga bergan intervyusida Eron bo‘yicha fikrlar bo‘linishi Yevropa o‘ng qanoti haqidagi “paradoksni” aks ettirayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, qattiq o‘ng qanot ko‘pincha “har bir mamlakatda o‘xshash norozilik va tashvishlar asosida paydo bo‘lgan to‘lqinni suzayotgandek ko‘rinadi – eng aniq migratsiya masalasida”. “Bu, shuningdek, millatchilik asosida qurilgan va natijada turli mamlakatlardagi turli partiyalar o‘rtasidagi hamkorlikning chegaralari mavjud” dedi u. Beyl tarixiy jihatdan Fransiya va Germaniya kabi mamlakatlardagi o‘ng qanotning ba’zi qismlari AQShni shubha bilan qarab kelgan, boshqalari, ayniqsa antikommunizm urushdan keyingi siyosatni shakllantirgan mamlakatlarda, Vashingtonni strategik ittifoqchi sifatida ko‘rgan.
Shvetsiyalik tadqiqotchi Morgan Finnsio G‘arb o‘ng qanoti uzoq vaqtdan beri ideologik birlikka intilayotganini, ammo geosiyosiy masalalar bo‘yicha doimiy ravishda bo‘linib qolayotganini ta’kidladi. Uning aytishicha, guruhlar ilgari 2022-yil fevralida Rossiyaning Ukrainaga to‘liq bosqini bo‘yicha bo‘lingan edi. Hozirgi bo‘linishlar Trampning “radikal yangi geosiyosiy yo‘nalishi, uning Venesuelaga hujum qilish [va] Grenlandiyani tahdid qilish kabi oqibatlari” atrofida markazlashgan. Finnsio “So‘nggi yillarda [Vladimir] Putin Rossiyasi, [Donald] Tramp AQShi va [Benyamin] Netanyaxu Isroili Yevropa o‘ng qanot faollariga murojaat qilishdi” deb qo‘shimcha qilib, “bu tashqi kuchlar o‘z ittifoqchilari va protejelari tomonidan yutiladigan geosiyosiy afzalliklarga ega” dedi. Vashington yoki Isroil bilan yaqinroq aloqalarga ega bo‘lganlar Erondagi hujumni qo‘llab-quvvatladilar, bu esa 1000 dan ortiq odamning hayotiga zomin bo‘ldi. Rossiya bilan kuchliroq ideologik yoki siyosiy yaqinlikka ega bo‘lgan partiyalar, u Eronga aloqalarni saqlab turgani uchun, ehtiyotkorroq yoki ochiqchasiga qarshilik ko‘rsatdi.
Finnsio o‘ng qanotning chet el mojarolaridagi pozitsiyalari tamoyillardan ko‘ra “ma’lum vaqtda ma’lum geosiyosiy sharoitlar” bilan ko‘proq motivlanganligini ta’kidladi. U bu bo‘linishlar “allaqachon mavjud” bo‘linishni saqlab turishini aytdi. Eron urushi saylovlarga ta’sir qilishimi yoki yo‘qmi, bu hali ko‘rish kerak, deb qo‘shimcha qildi u. Britaniyada Beyl bu mumkinligini aytdi. “Farajning Eronga hujumga nisbatan haddan tashqari faol munosabati uning partiyasining ba’zi asosiy qatlamlarini mamnun qilishi mumkin, ammo saylovchilar umuman olganda ishtiyoqli emas va Reform UK bu bahor bo‘lib o‘tadigan saylovlarda bo‘lganidan kamroq natijaga erishishi mumkin.” Hozirda Reform UK milliy so‘rovlarda yetakchilik qilmoqda. Uning rahbariyati urushni qo‘llab-quvvatladi, ammo so‘rovlar uning saylovchilari unchalik ishtiyoqli emasligini ko‘rsatadi, 2026-yil mart oyidagi YouGov so‘rovi shuni ko‘rsatadiki, Reform UK saylovchilarining atigi 28 foizi AQShning Eronga qarshi harbiy harakatlarini qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi.

Война, начатая США и Израилем против Ирана, выявила глубокие разногласия среди правопопулистских партий и деятелей Европы. В одном лагере атлантисты, такие как Найджел Фараж, основатель популистской правой партии Reform UK, поддерживают войну. В недавнем посте в X он призвал премьер-министра Великобритании Кира Стармера «поддержать американцев в этой жизненно важной борьбе против Ирана!». Спустя несколько дней он заявил, что любые беженцы, бегущие из Ирана, «должны размещаться на Ближнем Востоке, а не в Британии».
Испанская правая партия Vox также поддержала войну, раскритиковав премьер-министра Педро Санчеса после того, как левый премьер осудил её как «неоправданное» и «опасное военное вмешательство». Однако другие настроены более скептически. Сопредседатель «Альтернативы для Германии» (AfD) Тино Хрупалла предупредил, что президент США Дональд Трамп становится «президентом войны». Ведущий кандидат AfD на выборах в земле Баден-Вюртемберг Маркус Фронмайер заявил Welt, что к войне нужно подходить «нюансированно» и что в «интересах Германии» не допустить «новых миграционных потоков» в результате неё.
В Великобритании две конфликтные фигуры, Томми Робинсон и Пол Голдинг, также разошлись во мнениях по поводу войны. Робинсон, исламофоб и ярый сторонник Израиля, с энтузиазмом поддержал её, в то время как лидер правой партии Britain First Голдинг написал в X: «Не наша борьба, не наша война. Поставьте Британию на первое место». Лидер французского «Национального объединения» Марин Ле Пен, критиковавшая в январе вмешательство США в Венесуэлу и заявлявшая, что «суверенитет государств никогда не подлежит обсуждению», после начала войны с Ираном выразила осторожную поддержку, заявив французским СМИ, что не видит «ничего шокирующего» в объявлении президента Эмманюэля Макрона о направлении авианосца в Средиземное море в ответ на расширяющийся конфликт.
Раскол мнений по Ирану отражает «парадокс» европейских правых популистов, заявил Al Jazeera профессор политологии Лондонского университета королевы Марии Тим Бейл. По его словам, правые популисты часто «воспринимаются как пользующиеся волной, построенной на схожих обидах и проблемах в каждой стране – наиболее очевидно вокруг миграции». «Это также построено на национализме, и, как следствие, существуют пределы как сотрудничеству между разными партиями в разных странах». Он отметил, что исторически части правых популистов в таких странах, как Франция и Германия, с подозрением относились к США, в то время как другие, особенно в странах, где антикоммунизм формировал послевоенную политику, склонны видеть в Вашингтоне стратегического союзника.
Шведский исследователь правых движений Морган Финнсио отметил, что западные правые популисты давно стремятся к идеологическому единству, но постоянно раскалываются по геополитическим вопросам. Он сообщил Al Jazeera, что ранее фракции разделились по поводу полномасштабного вторжения России в Украину в феврале 2022 года. Сейчас разногласия сосредоточены на «радикальной новой геополитической ориентации Трампа с её последствиями, такими как нападение на Венесуэлу [и] угрозы Гренландии». «В последние годы Россия [Владимира] Путина, США [Дональда] Трампа и Израиль [Биньямина] Нетаньяху ухаживали за европейскими правыми акторами», – добавил Финнсио, отметив, что «эти внешние силы имеют геополитические предпочтения, которые, как правило, усваиваются их союзниками и протеже».
Те, у кого более тесные связи с Вашингтоном или Израилем, поддержали нападение на Иран, в результате которого погибло более 1000 человек, заявил он. Партии с более сильными идеологическими или политическими связями с Россией, которая поддерживает отношения с Ираном, были более осторожны или открыто выступали против. Позиции правых популистов по иностранным конфликтам «больше мотивированы конкретными геополитическими обстоятельствами в данный момент», а не принципами, подчеркнул Финнсио. Он добавил, что эти разногласия сохраняют «уже существующий» раскол. Остаётся увидеть, повлияет ли война с Ираном на выборы. В Великобритании Бейл считает, что это возможно. «Агрессивное отношение Фараджа к нападению на Иран может порадовать часть базы его партии, но избиратели в целом не в восторге, и Reform UK, вероятно, выступит хуже, чем могла бы на предстоящих весной выборах». В настоящее время Reform UK лидирует в национальных опросах. Её руководство поддержало войну, но опросы показывают, что её избиратели менее восторженны: опрос YouGov в марте 2026 года показал, что только 28% избирателей Reform UK решительно поддерживают военные действия США против Ирана.