Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Toshkent shahar hokimligida tirbandlik, ekologiya va jamoat transporti muammolariga bag'ishlangan taqdimotni ko'rib chiqdi. U bu haqda Telegram kanalida ma'lum qildi.
Taqdimot Yo'l harakatini tashkil etish markazi (YHTEM) tomonidan o'tkazildi, bu markaz prezident Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil 4-dekabrdagi qarori bilan tashkil etilgan.
Mirziyoyeva: "Prezidentimizning transport tizimini modernizatsiya qilish qarori amalga oshirilmoqda. Hisobotlarga ko'ra, yaqin orada 'aqlli' svetoforlar o'rnatiladi, yo'llarga standart chiziqlar tortiladi va avtoturargohlar tashkil etiladi."
Yig'ilishda Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzoqov va "Tashkent Invest" vakili Aleksandr Gurko ishtirok etdi.
Mirziyoyeva qo'shimcha qildi: "Shahar hokimi boshchiligidagi jamoa qarorni to'liq amalga oshirishga harakat qiladi. Men bu jarayonni shaxsan nazorat qilaman. Poytaxt uchun muhim bo'lgan ushbu loyihada jamoaga muvaffaqiyat tilayman."
YHTEM Toshkentda transport oqimini boshqarish, tezlik rejimlarini belgilash, kameralar va zaryadlash stansiyalari o'rnatish hamda parkovka infratuzilmasini rivojlantirish bilan shug'ullanadi.

Руководитель администрации президента Саида Мирзиёева ознакомилась с презентацией по решению проблем пробок, экологии и развитию общественного транспорта в хокимияте города Ташкента. Она сообщила об этом в своем Telegram-канале.
Презентация была проведена Центром организации дорожного движения (ЦОДД), созданным по решению президента Шавката Мирзиёева от 4 декабря 2023 года.
Мирзиёева заявила: "Начата реализация решения президента по модернизации транспортной системы. Согласно отчетам, в ближайшее время начнутся масштабные работы по установке 'умных' светофоров, нанесению стандартной разметки на дороги и организации автостоянок."
Во встрече участвовали хоким Ташкента Шавкат Умурзоков и представитель "Tashkent Invest" Александр Гурко.
Мирзиёева добавила: "Надеюсь, команда под руководством хокима приложит все усилия для полного выполнения решения. Я лично буду контролировать этот процесс. Желаю успеха команде в реализации этого важного для столицы проекта."
ЦОДД занимается управлением транспортными потоками в Ташкенте, установкой скоростных режимов, камер фиксации и зарядных станций, а также развитием парковочной инфраструктуры.