Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Toshkent shahar hokimligida tirbandlik, ekologiya va jamoat transporti muammolariga bag'ishlangan taqdimotni ko'rib chiqdi. U bu haqda Telegram kanalida ma'lum qildi.
Taqdimot Yo'l harakatini tashkil etish markazi (YHTEM) tomonidan o'tkazildi, bu markaz prezident Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil 4-dekabrdagi qarori bilan tashkil etilgan.
Mirziyoyeva: "Prezidentimizning transport tizimini modernizatsiya qilish qarori amalga oshirilmoqda. Hisobotlarga ko'ra, yaqin orada 'aqlli' svetoforlar o'rnatiladi, yo'llarga standart chiziqlar tortiladi va avtoturargohlar tashkil etiladi."
Yig'ilishda Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzoqov va "Tashkent Invest" vakili Aleksandr Gurko ishtirok etdi.
Mirziyoyeva qo'shimcha qildi: "Shahar hokimi boshchiligidagi jamoa qarorni to'liq amalga oshirishga harakat qiladi. Men bu jarayonni shaxsan nazorat qilaman. Poytaxt uchun muhim bo'lgan ushbu loyihada jamoaga muvaffaqiyat tilayman."
YHTEM Toshkentda transport oqimini boshqarish, tezlik rejimlarini belgilash, kameralar va zaryadlash stansiyalari o'rnatish hamda parkovka infratuzilmasini rivojlantirish bilan shug'ullanadi.

Head of the Presidential Administration Saida Mirziyoyeva reviewed a presentation on addressing traffic congestion, environmental issues, and public transport development at the Tashkent City Hall. She announced this on her Telegram channel.
The presentation was conducted by the Road Traffic Organization Center (RTOC), established by President Shavkat Mirziyoyev's decree on December 4, 2023.
Mirziyoyeva stated: "Implementation of the president's decision to modernize the transport system has begun. According to reports, large-scale work will soon start on installing 'smart' traffic lights, applying standard road markings, and organizing parking lots."
The meeting included Tashkent Mayor Shavkat Umurzakov and a representative from "Tashkent Invest," Alexander Gurko.
Mirziyoyeva added: "I hope the team under the mayor's leadership will dedicate all efforts to fully implement the decision. I will personally monitor its execution. I wish the team success in this crucial project for the capital."
The RTOC manages traffic flow in Tashkent, sets speed limits, installs surveillance cameras and charging stations, and develops parking infrastructure.